• دوشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 941-1987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حمایت از موسیقی آشیقی؛ حمایت از فرهنگ است

 

پیشکسوت موسیقی آشیقی گفت: متولیان فرهنگ برای حمایت از این موسیقی اصیل باید گامهای خوبی برداشته شود تا فضای خوب و شادابی در شهر فراهم شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، مسلم عسگری در دهمین دوره بزرگداشت موسیقی آشیقی با عنوان «آشیق‌لار بایرامی»، اظهار کرد: این مراسم از سال 85 با هدف گردهمایی هنرمندان و علاقه‌مندان موسیقی آشیقی آغاز به کار کرده که دهمین دوره این مراسم به میزبانی استان زنجان برگزار شد.

 

وی افزود: امسال نیز در این مراسم 26 هنرمند با عنوان آشیق، نوازنده بالابان، قاوال از استان‏های تبریز، اردبیل، زنجان و حومه، ارومیه حضور داشتند که با ارائه موسیقی مناطق خود در قالب موسیقی آشیقی علاقه‌مندان به این موسیقی را در فضای آرام به اجرای برنامه پرداختند.

 

عسگری در ادامه به تاریخچهای از موسیقی آشیقی اشاره کرد و گفت: ادبیات و موسیقی آشیقی از حوزههای بکری به شمار می‌رود که نیازمند تحقیقات علمی در این حوزه است که در ایران تا به امروز هفت حوزه آشیقی ثبت شده است که شامل قاراداق تبریز، ارومیه، زنگان، خراسان، قم، ساوه، قاشقایی و سولدوز می‌شود.

 

وی عنوان کرد: ادبیات و موسیقی استان زنجان با توجه به داستان‏ها و آهنگهای ویژه‌اش از جایگاه خاصی در بین حوزههای هفت‌گانه داخل کشور برخوردار است که از قدیمیترین آشیقهای این دیار میتوان به «آشیق شیرین» که خالق داستان «شیرین ایله بیرچک خانیم» است، اشاره کرد.

 

عسگری در ادامه به اساتیدی که باعث رشد این موسیقی در استان شدهاند اشاره کرد و گفت: از اساتیدی که در رشد این هنر مردمی در این منطقه نقش به‌سزایی داشتند میتوان به آشیق یوسف جمال خالق داستان «طوطی سخن و یوسف جمال» اشاره کرد.

 

عسگری تصریح کرد: آشیق، انسانی مقدس، دانشمند و دنیا دیده است که مونس غمها و شادی‏های ملت خود است که در این ارتباط سینه آشیق مملو از گنجینه سخن است که از اجتماع تفکرات دینی، سیاسی و غیره نشات میگیرد و با دردهای اجتماع خود همدردی و با شادیهای آن شادی میکند.

 

وی افزود: خوشبختانه استان زنجان طلایه‌دار این حرکت در کشور محسوب می‌شود و امیدواریم موسیقی آشیقی به فراخور استعداد بالقوه در کشور بتواند با مساعدت محققان عرصه موسیقی آشیقی و سازمانهای ذی‌صلاح در سطح جهانی وارد لیست آثار معنوی جهان شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: