• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

۲۲ هزار مادر زنجانی از خدمات زایمان رایگان استفاده کردند


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: در راستای اجرای طرح تحول سلامت و توجه به زایمان طبیعی، ۲۲ هزار مادر در استان زنجان از خدمات زایمان رایگان استفاده کردند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علیرضا بیگلری در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان، اظهار کرد: طی بیش از یک دهه است که اول تا ۷ اردیبهشت‌ماه در تقویم کشور با عنوان هفته سلامت نام‌گذاری شده و فرصت خوبی برای تبیین برنامه‌های سلامت توسط دست‌اندکاران این حوزه برای یک سال آینده است.

 

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته سلامت با عنوان «زندگی سالم با نشاط و امید» است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در تمام متون ادبی و دینی و احادیث بیان شده که عقل سالم در بدن سالم است، بر همین اساس جامعه‌ای می‌تواند موفق باشد که افراد و اعضای جامعه از سلامت برخوردار باشند.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به دستاوردهای پزشکی ایران که طی سال‌های بعد از پیروزی انقلاب در کشور صورت گرفته است، تصریح کرد: زمانی بود که در کشور از تامین پزشک ناتوان بودیم و از پزشکان بنگلادشی و هندی استفاده می‌کردیم اما امروز تا ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز را در کشور تامین می‌کنیم و بسیاری از داروهای مورد نیاز در کشور تامین می‌شود.

 

بیگلری با بیان اینکه در حال حاضر بهورزان در سطح روستاها مشغول ارایه خدمات به روستائیان هستند و در صورت نیاز ارجاع به مراکز درمانی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: به دنبال ایجاد شبکه مراقبت بهداشت در شهرها بودیم که با پیگیری‌های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، این مسئله امروز محقق شده است.

 

وی در خصوص تجهیزات بیمارستانی گفت: با توجه به اینکه تجهیزات بیمارستانی ما از سطح استاندارد تجهیز دور شده بود و وسایلی که مورد استفاده بود، قدیمی بودند و هزینه‌ای که از بیماران دریافت می‌شد تا ۷۰ درصد هزینه‌های درمان بود ،با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت این مسائل مورد توجه قرار گرفت.

 

بیگلری با اشاره به اینکه در قدم اول در طرح تحول نظام سلامت سه هدف عمده دنبال می‌شد، تصریح کرد: توجه به پرداخت‌های مردم، دسترسی عادلانه به خدمات و نیز بالا بردن خدمات در دستور کار بود که طی سه سال گذشته تا حد قابل توجهی به این اهداف رسیدیم، به طوری که در حال حاضر روستاییان ۳ درصد و مردم شهرها ۶ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به آمار پزشکان در استان، تاکید کرد: هم‌اکنون ۷۵ پزشک مقیم به صورت بیست و چهار ساعته در بیمارستان‌ها و ۱۰۰ پزشک در مناطق محروم ماندگار هستند و ۲۲ هزار مادر نیز از خدمات زایمان رایگان استفاده کرده‌اند.

 

وی با اشاره به افزایش تخت‌های بیمارستانی ICU در استان زنجان گفت: برای هر تخت ICU هزینه‌ای در حدود یک میلیارد تومان نیاز است، در حالی که توانستیم تعداد تخت در این بخش را از ۴۲ تخت به ۸۳ تخت افزایش دهیم. همچنین راه‌اندازی اورژانس هوایی و بازسازی اورژانس با ۴۰ آمبولانس جدید، از دیگر اقدامات این حوزه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: