• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-9384-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

توسعه کشت ارقام زراعی با دور آبیاری کمتر، راهکار مقابله با خشکسالی


رئیس سازمان جهادکشاورزی گفت: برای مصرف بهینه آب برنامه‌هایی داریم که به جد دنبال می‌شود و یکی از آن‌ها کاهش دور آبیاری و جایگزینی ارقام زراعی کم‌مصرف است.

 

حسین جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که توسعه سیستم آبیاری نوین و توسعه کشت‌های نشایی از مهم‌ترین راهکارها برای مصرف بهینه آب به شمار می‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از محصولاتی که در فضای باز تولید می‌شوند قابلیت انتقال به فضای گلخانه را دارند. در خصوص سایر گیاهان نیز باید کشت نشایی را توسعه ببخشیم. البته خوشبختانه توسعه کشت نشایی سیر صعودی دارد.

 

این مسئول ادامه داد: لوبیا یکی از محصولاتی که برای کشت نیاز آبی بالایی دارد و از تولیدات زراعی مهم در شهرستان‌های خدابنده و ابهر محسوب می‌شود. دفعات آبیاری این محصول علی‌الخصوص در اراضی سبک و ماسه‌ای بسیار زیاد است. از این‌رو توسعه سیستم آبیاری نوین نقش چشمگیری در مصرف بهینه آب دارد و خوشبختانه تجهیز بخشی از اراضی تحت کشت لوبیا به سیستم آبیاری تیپ و نواری از مهم‌ترین اقداماتی است که برای کاهش مصرف آب صورت گرفته است.

 

وی با تاکید بر این‌که باید به سمتی برویم که حتی یک هکتار لوبیا هم به صورت سنتی آبیاری نشود، تصریح کرد: برخی مزارع لوبیا قبل از این‌که به سیستم آبیاری نواری مجهز شوند برای هر هکتار، حدود 16 هزار آب مصرف می‌کردند ولی بعد از اجرای سیستم آبیاری نوین، این میزان به 4000 متر مکعب کاهش یافت.

 

جعفری با بیان این‌که کشت گیاهانی با نیاز آبی پایین از دیگر راه‌کارهای مصرف بهینه آب به شمار می‌رود، افزود: جایگزین کردن رقم پیشگام گندم با ارقام الوند و شهریار به کاهش دور آبیاری منتج می‌شود؛ چرا که کشت رقم پیشگام حداقل به میزان یک مرتبه از دورهای آبیاری در فصل بهار می‌کاهد و متعاقب آن، حجم قابل توجهی آب صرفه‌جویی می‌شود. رقم لوبیای ناز نسبت به ارقام محلی آب کمتری مصرف می‌کند و کشت آن مقرون به صرفه است.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: سیاست‌های کلی سازمان این است که در صورت امکان، ارقام کم‌مصرف با ارقام پرمصرف جایگزین شوند (از جمله جایگزینی سورگوم با ذرت) و درغیر این صورت کشت نشایی و کشت ارقامی که دور آبیاری کم‌تری دارند توسعه یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: