• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-24214-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

2400 بیمار روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی هستند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در حال حاضر 2400 بیمار روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمد محمدی‌قیداری صبح امروز در افتتاح دومین مرکز شبانه‌روزی مراقبتی توانبخشی رازی با بیان اینکه یکی از خدمات بهزیستی تحت پوشش گرفتن بیماران روانی مزمن است، اظهار کرد: ارایه خدمات به بیماران روانی حاد توسط علوم پزشکی صورت می‌گیرد ولی بیماران روانی مزمن به بهزیستی سپرده شده و با هزینه کمتری نسبت به علوم پزشکی نگهداری می‌شوند.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر 236 بیمار روانی مزمن در بخش زنان و مردان در مراکز نگهداری می‌شوند و 50 نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند. 

وی با تاکید بر اینکه یکی از علت‌های برون‌سپاری خدمات بهزیستی، فراهم کردن فرصت برای ورود مردم و بخش خصوصی به حوزه خدمات عام‌المنفعه است، تصریح کرد: در حال حاضر هزینه نگهداری هر بیمار تحت پوشش بهزیستی 896 هزار تومان است و بهزیستی فقط می‌تواند 500 هزار تومان از آن را پرداخت کند. از این‌رو حضور خیران برای بهبود خدمات ضروری است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز در ادامه گفت: خوشبختانه زنجان ظرفیت زیادی برای جذب خیران دارد.

مسیح‌الله سلطانی افزود: طی سال‌های گذشته شاهد فعالیت‌های روزافزون در حوزه خدمت‌رسانی به جامعه کم برخوردار بودیم و فقط با تکیه بر مشارکت مردمی می‌توانیم در اداره امور کشور موفق باشیم. خوشبختانه استان زنجان در قالب تشکل‌ها، از مشارکت مردمی بالایی برخوردار است.

این مسئول تصریح کرد: دولت تدبیر و امید معتقد است که ارائه خدمات در حوزه سلامت، فقط سلامت جسمانی را شامل نمی‌شود و باید نگاه ویژه‌ای به سلامت روح و روان داشت. از این‌رو دولت به جد به حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی وارد شده است.

سلطانی یادآور شد: دولت فعلی به اندازه همه دولت‌های بعد از پیروزی انقلاب به حوزه سلامت ورود پیدا کرده که نمونه بارز آن، اجرای طرح تحول سلامت است.

مسئول مرکز شبانه‌روزی مراقبتی توانبخشی رازی نیز در ادامه، گذار از روش سنتی به مدرنیته در نگهداری بیماران روانی مزمن را مهم‌ترین هدف برای راه‌اندازی این مرکز عنوان کرد و گفت: بیماران روانی مزمن باید توانمند و مستعد شده و صاخب شغل شوند.

حمید عزیزی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد مقاومتی را عینیت ببخشیم، افزود: این مکان با 1400 متر مربع مرکز نگهداری معتادان بود و از چند سال پیش تعطیل شده بود. با این وجود خوشبختانه از بهمن‌ماه پارسال با صرف 140 میلیون تومان بازسازی شده و در حال حاضر برای 20 نفر در این مکان شغل ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه 60 بیمار روانی مزمن در این مرکز نگهداری می‌شوند، ادامه داد: امیدواریم که در آینده با حمایت اداره‌کل بهزیستی و مشارکت خیران بتوانیم، حرفه‌آموزی و کاردرمانی را برای بهره‌مندی بیماران راه‌اندازی کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: