• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-7984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور عنوان کرد:

فراهم شدن دسترسی اطلاعات به صورت برخط برای استان زنجان


رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت: دسترسی اطلاعات به صورت بر خط برای استان زنجان فراهم خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علیرضا آزموده اردلان شامگاه دیروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان، اظهار کرد: فعالیت بر اساس عقلانیت و برنامه‌ریزی یکی از اصلی‌ترین دلایل پیشرفت در کشورهای مترقی است و سازمان مدیریت و برنامه و بودجه وظیفه برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار در سطح کشور و استان را برعهده دارد.

 

این مسئول ادامه داد: برای توسعه نیازمند شناخت و آگاهی از شرایط هستیم و بر همین اساس سازمان‌های مختلف از جمله سازمان نقشه‌برداری در حال فعالیت است تا اطلاعات مورد نیاز در اختیار دستگاه‌ها قرار گیرد.

 

وی افزود: در دسترس بودن اطلاعات می‌تواند اثرات مثبتی بر فعالیت‌ها داشته و دستگاه‌ها را در زمینه تصمیم‌گیری توانمند کند. همچنین باید توجه داشت که برنامه‌ریزی نیازمند داشتن اطلاعاتی جامع و کامل است و برای داشتن اطلاعات از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری موجود باید نقشه‌ای جامع در سطح کشور و به تبع آن در استان‌ها پیش‌بینی شود.

 

آزموده اردلان خاطرنشان کرد: دسترسی اطلاعات به صورت بر خط برای استان زنجان فراهم خواهد شد تا امور تسهیل شود و به‌روزرسانی اطلاعات و عکس‌ها یکی از دغدغه‌های سازمان نقشه‌برداری است.

 

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور یادآور شد: کشور دارای وسعت بوده و همین موضوع به‌روزرسانی داده‌ها را سخت کرده است، ولی در تلاش برای ایجاد سامانه تبادل اطلاعات هستیم.

 

در ادامه این جلسه استاندار زنجان گفت: برای دست‌یابی به پیشرفت در جامعه ناگزیر باید در چارچوب برنامه حرکت کنیم و برای برنامه‌ریزی صحیح، به اطلاعات و داده‌های سازمان‌هایی نظیر سازمان نقشه‌برداری نیازمندیم.

 

اسدالله درویش‌امیری ادامه داد: در برخی مقاطع ممکن است عده‌ای احساس کنند که برنامه‌ریزی‌های انجام شده مطلوب نیست، ولی عمل به همین برنامه‌ها بهتر از عدم اجرای برنامه‌ریزی است، همانطور که جامعه بدون وجود قانون به هم می‌ریزد، خروج از برنامه‌ریزی نیز آفت بزرگی برای کشور و نظام اداری به‌شمار می‌آید که هرج و مرج و نابه‌سامانی را به دنبال خواهد داشت.

 

وی افزود: بدون شک ماموریت‌ها و دستاوردهای علمی سازمان نقشه‌برداری در تامین زیرساخت‌های مورد نیاز در توسعه کشور موثر خواهد بود.

 

این مسئول با بیان اینکه هفته دولت در سال‌جاری با نخستین روزهای استقرار دولت دوازدهم مقارن شده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم برخی تغییرات در سطح کشور، مدیران استانی بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به اقدامات خود در استان ادامه دهند. همچنین اجرای برنامه‌های بانشاط و پرشور در گرامی‌داشت هفته دولت ضروری است.

 

درویش‌امیری یادآور شد: باید عملکرد، دستاوردها و خدمات مدیران و کارکنان دولت در این ایام بیش از پیش به مردم اطلاع‌رسانی شود و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان ضمن استفاده حداکثری از فرصت باقی‌مانده تا هفته دولت، برنامه‌های عملیاتی خود را با اداره‌کل روابط‌عمومی استانداری زنجان هماهنگ کنند.

 

استاندار زنجان اظهار کرد: باید برنامه‌های مناسب و متنوع پیش‌بینی شده در شهرستان‌ها، با حضور اقشار مختلف مردم اجرا شود و از کارکنان نمونه و دستاوردها و خدمات ارزنده دولت در جمع مردم تقدیر شود؛ چرا که مردم همواره صادق، وفادار به نظام و ثابت‌قدم بوده‌اند و شأن مردم فراتر از اقدامات و وظایفی است که تاکنون انجام شده است.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه طرح اشتغال فراگیر با هدف ایجاد 971 هزار فرصت شغلی در کشور اجرا می‌شود، تصریح کرد: باید تبیین برش استانی ایجاد فرصت‌های شغلی برای استان زنجان انجام شود. همچنین سهم استان زنجان از تعهد طرح اشتغال فراگیر، حدود 2.58 درصد است که باید با تامین منابع و با تلاش همه دستگاه‌های اجرایی تا تحقق کامل در استان دنبال شود.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز اظهار کرد: در حال حاضر در سطح کشور در ارتباط با استفاده از تکنولوژی نقشه و سیستم‌های GIS همین مشکل را داریم؛ چرا که با انبوهی از اطلاعات خام در قالب جدول و نمودار در گزارش‌ها و پژوهش‌های مکتوب مواجه هستیم، غافل از اینکه یک کتاب چند صد صفحه‌ای را می‌توان در قالب چند نقشه ساده که در بردارنده لایه‌های مختلف اطلاعاتی که در سامانه‌هایی نظیر ساترا یا SDI قرار دارد را مشاهده کرد.

 

شهرام طهماسبی ادامه داد: این امر فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی را نیز بسیار کوتاه و البته آسان‌تر خواهد کرد و به کارشناسان و مدیران ما این فرصت را می‌دهد تا با کم‌ترین حجم اطلاعات، بالاترین قدرت پردازش و دقیق‌ترین ابزار تجزیه و تحلیل و در نهایت سرعت بالایی برای تصمیم‌سازی و یا تصمیم‌گیری را ارایه کنند.

 

این مسئول اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان نقشه‌برداری کشور، توسعه فرهنگ برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بر مبنای شاخص‌ها و داد‌ه‌های مکانی و نقشه‌های استاندارد شده کشور است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به این وظایف بسیار حساس متاسفانه این سازمان هم در نزد مردم و هم در بین دستگاه‌های اجرایی بسیار گمنام بوده و این حوزه کمتر شناخته شده است و این در حالی است که در فرآیند توسعه‌ای که در آن قرار داریم نیاز امروز کشور ما بسیار بیشتر و پیشتر از داده‌های خام به سازمان نقشه‌برداری و اطلاعات نقشه‌ای و بسیار کاربردی و ذی‌قیمت آن است، به ویژه چنانچه بخواهیم که برنامه‌های توسعه‌ای ما بر مبنای مطالعات آینده‌پژوهی تنظیم شود که این نیاز بسیار بیشتر خواهد بود.

 

طهماسبی خاطرنشان کرد: بسیاری از دستگاه‌ها برنامه تهیه نقشه‌های مورد نیاز خود را در دست تهیه دارند اما بخش اندکی از این اقدامات بر اساس معیارها و ضوابط سازمان نقشه‌برداری کشور انجام می‌شود، حتی برخی دستگاه‌ها عکس‌برداری هوایی و کاداستر را بدون استانداردهای سازمان نقشه‌برداری انجام می‌دهند.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: عکس‌های هوایی استان زنجان بسیار قدیمی بوده و از تحولات و تغییرات توسعه‌ای هم در ابعاد جمعیتی و هم در ابعاد فیزیکی و زیرساخت‌ها فاصله زیادی دارد و با توجه به اینکه مطالعات آمایش سرزمین استان نیز در مرحله نهایی شدن است و قرار است استان زنجان نتایج مطالعات آمایش سرزمین را مبنای تصمیمات خود قرار دهد، نظام برنامه‌ریزی استان نیازمند به‌هنگام سازی عکس‌های هوایی و تهیه نقشه‌های کاربردی برای تکمیل لایه‌های اطلاعات نقشه‌ای بخش‌های مختلف اقتصادی است.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان نیز با اشاره به اجرای طرح‌های سه گانه «کاج» اظهار کرد: هدف از اجرای طرح‌های کارانه اشتغال جوانان، افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان و ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و پایدار برای رفع مشکل جوانان جویای کار است.

 

محمدرضا یوسفی ادامه داد: طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار اجرا می‌شود و این طرح مانند طرح استاد شاگردی بوده و برای گروه سنی ۱۵ تا ۲۳ سال پیش‌بینی شده است. همچنین این طرح با محوریت اقتصاد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اجرایی می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: