• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-9884-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

سفیر آفریقای جنوبی در ایران:

شهر موقالی اشتراکات زیادی برای خواهرخواندگی با زنجان دارد


سفیر آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به اشتراکات فرهنگی و اقتصادی بین دو شهر زنجان و موقالی، گفت: شهر موقالی اشتراکات زیادی برای خواهرخواندگی با زنجان دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، ویلیام مکس فلمن وایتد در دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان، با بیان شهر موقالی شباهت زیادی به استان زنجان دارد، اظهار کرد: این شهر توانمندی‌های زیادی در حوزه فرآوری محصولات کشاورزی و گلخانه‌های هیدروپونیک دارد که این ظرفیت‌ها با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد استان زنجان دارای اهمیت است.

 

وی با بیان اینکه ایران و آفریقای جنوبی دو کشور کم‌آب هستند، افزود: توسعه گلخانه‌ها در بخش کشاورزی آفریقای جنوبی مورد تاکید بوده و هم‌اینک مصرف آب بخش کشاورزی آفریقای جنوبی یک‌دهم ایران است که با اتکا به تکنولوژی روز دنیا محقق شده و در عین حال ایران توانمندی بالایی در شیرین‌سازی آب دریا دارد که آفریقای جنوبی می تواند از این توانمندی بهره ببرد.

 

سفیر آفریقای جنوبی در ایران به وضعیت مراودات اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و آفریقای جنوبی اشاره و خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته طی سال‌های گذشته حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به 35 میلیارد دلار رسیده که هدف‌گذاری توسعه روابط تجاری دو کشور در بخش غیرنفتی برای سال 2020 به میزان 2 میلیارد دلار بوده که برای تحقق آن نقش اقتصادی استان زنجان قابل توجه است.

 

وی با بیان اینکه اقتصاد استان زنجان عمدتا به صورت غیرنفتی است، یادآور شد: برای رسیدن به این هدف‌گذاری استان زنجان نیز باید نقش خود را ایفا کند که در این راستا موضوع قابل اتکا و مهم، توجه به نیروی انسانی است که زنجان با دارا بودن دانشگاه‌های زیاد، نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه اقتصادی و تجاری را دارا است.

 

ویلیام مکس فلمن وایتد به وجود تفاهم‌نامه‌های مختلف بین دو کشور اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌هایی بین دو کشور وجود دارد که در سطح ملی منعقد شده و بین استان‌های دو کشور باید عملیاتی شود که ضرورت توسعه همکاری‌ها بین استان‌های دارای اشتراکات اقتصادی زیاد است.

 

سفیر آفریقای جنوبی در ایران، همچنین به ظرفیت‌های تولید کاغذ در استان زنجان اشاره و تاکید کرد: استان زنجان در تولید کاغذ دارای ظرفیت‌هایی است که به دلیل وجود جنگل‌های زیاد در آفریقای جنوبی و منابع اولیه و خام در این زمینه نیز ظرفیت برای همکاری وجود دارد.

 

وی با اشاره به بازدید از کارخانه ایران‌ترانسفو در استان زنجان، افزود: بازدیدی از این واحد تولیدی خواهیم داشت که در گذشته نیز این امر اتفاق افتاده که آفریقای جنوبی به دلیل نیازهای خود آمادگی استقرار نمونه مشابه این واحد در کشور خود را دارد و حمایت لازم را در این راستا انجام می‌دهد.

 

ویلیام مکس فلمن وایتد، یکی از اهداف مهم کشور ایران و استان زنجان را سود‌ده کردن تولیدات در بخش کشاورزی برشمرد و تاکید کرد: آفریقای جنوبی در بخش کشاورزی از واحدهای تحقیقاتی خوبی برخوردار است و این بخش ظرفیت همکاری بین دو کشور و با استان زنجان را دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: