• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-6984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

پیش‌بینی برداشت 6000 تن عدس از مزارع استان زنجان


مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان از پیش‌بینی برداشت 6000 تن عدس از مزارع استان خبر داد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حسین عامری در جمع خبرنگاران با اشاره به اختصاص بیش از 12 هزار هکتار از اراضی زراعی استان زنجان به کشت محصول عدس، اظهار کرد: سال زراعی جاری بیش از 12 هزار و 182 هکتار از اراضی زراعی استان زنجان به کشت محصول عدس اختصاص یافته است و انتقال کشت‌های بهاره حبوبات به کشت‌های پاییزه و انتظاری، از سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی به شمار می‌رود.


این مسئول با بیان این‌که طی سال زراعی جاری 2063 هکتار از عدس کشت‌ شده در استان به صورت انتظاری و پاییزه بوده است، ادامه داد: استان زنجان به لحاظ سطح و تولید عدس، جزو استان‌های مهم و پیش‌ رو در سطح کشور به حساب می‌آید و پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر 6000 تن عدس از سطح مزارع استان برداشت شود . این در حالی است که محصول عدس در استان زنجان عمدتا به صورت دیم کشت می‌شود و امسال 12 هزار و 100 هکتار از کل سطح زیر کشت عدس در استان به صورت دیم بوده است .


وی، عمده عدس تولیدی استان را مربوط به شهرستان زنجان دانست و عنوان کرد: در کشت‌های بهاره در مناطق مختلف استان زنجان همه ساله در اوایل بهار به دلیل بارش‌های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود که عمده بارندگی‌ها از دسترس خارج شود. در حالی که استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، حسن و مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود .


عامری با اشاره به استقبال خوب کشاورزان استان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات، از افزایش حداقل 30 درصدی عملکرد حبوبات در این روش نسبت به کشت بهاره خبر داد و گفت: کشت مکانیزه حبوبات در استان زنجان مورد تاکید قرار داد؛ چراکه بالاترین هزینه کشت و تولید حبوبات مربوط به برداشت آن است و با کشت مکانیزه، علاوه بر این‌که بذور به طور یکنواخت در داخل خاک قرار گرفته و با امکان برداشت مکانیزه آن، هزینه‌ها کاهش می‌یابد، از طریق افزایش تولید در واحد سطح عملکرد مناسبی نیز حاصل خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: