• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4887-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

حیات معنوی انسان‌ها به برکت نور قرآن است


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: حیات تمام موجودات زنده شامل نباتات، حیوان و انسان به برکت نور است و اگر نور را حذف کنیم حیات را از قاموس زندگی آنها پاک کردیم .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی شامگاه سه‌شنبه در همایش تجلیل از نفرات برگزیده آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم و موسسات برتر قرآنی استان زنجان، اظهار کرد: خوشبختانه آمار استان زنجان در برخورداری از نفرات برگزیده قرآنی در سطح کشور بالا است .


وی در مورد تفسیر سوره مائده ابراز کرد: در این سوره ویژگی‌های مشترکی برای سه کتاب آسمانی قرآن، تورات و انجیل ذکر شده که بیان می‌کند این سه کتاب آسمانی از طرف خداوند نازل شده و نور و هدایت برای بشراست .


امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه در قرآن ویژگی دیگری برای کتاب‌های آسمانی مطرح شده، عنوان کرد: هر کتاب آسمانی مکمل، تصدیق‌کننده و مؤید یکدیگر است و ما در بسیاری از نعمات الهی غرق شدیم که کمتر به آن توجه می‌کنیم .


وی با اشاره به اینکه آب مایه حیات است، تصریح کرد: مسئله نور وسیع‌تر است و حیات تمام موجودات زنده شامل نباتات، حیوان و انسان به برکت نور است و اگر نور را حذف کنیم حیات را از قاموس زندگی آنها پاک کردیم .


آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: همانطور که نور به حیات فیزیکی موجودات دوام بخشیده، حیات معنوی انسان‌ها نیز به برکت نور معنوی قرآن است و هدایت و سعادت بشر با تمسک جستن به آن محقق می‌شود .


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان فعالیت مراکز قرآنی از جمله جامعةالقرآن، دارالقرآن، اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی اوقاف و امور خیریه و سایر بخش‌ها را خوب ارزیابی کرد و گفت: با وجود اینکه در بسیاری از بخش‌ها از کشور پیشتاز هستیم اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم .


وی با اشاره به اینکه فهم و درک قرآن مختص انسان‌های پاک است، بیان کرد: آمار مسابقات قرآنی حکایت از حضور گسترده بانوان دارد که این موضوع آثار و برکات خود را در تربیت یک خانواده بهره‌مند از نور قرآن نشان می‌دهد .


تنها 2 درصد موقفات در سطح کشور به بخش قرآن اختصاص دارد


در ادامه این همایش، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اظهار کرد: سازمان اوقاف سه رسالت عمده بر عهده دارد که شامل مباحث قرآنی، مباحث اهل‌بیت (ع) و اجرایی شدن نیات امینانه واقفان است .


حجت‌الاسلام جعفر جنتی با اشاره به اینکه آزمون قرآن کریم در مراحل مختلف منطقه‌ای، استانی و ملی برگزار می‌شود بیان کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در دو سال اخیر پنج مسابقه بین‌المللی قرآن کریم را برگزار کرده است .


وی به برنامه طرح ملی حفظ قرآن کریم اشاره کرد و گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، کشور باید ۱۰ میلیون حافظ قرآن داشته باشد که سازمان اوقاف عهده‌دار یک میلیون آن شده و در استان زنجان 20 هزار حافظ تربیت شده است .


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های سازمان اوقاف اجرای امینانه نیات واقفان است، ابراز کرد: موقوفات قرآنی درصد کمی را به خود اختصاص داده و در سطح کشور این رقم تنها 2 درصد برآورد شده است .


وی به افزایش وقف‌های قرآنی برای ایجاد درآمد پایدار در امر ترویج فرهنگ قرآن تاکید کرد و افزود: امیدواریم روزی فرا رسد تا مباحث ترویجی قرآن نیاز به اعتبارات دولتی نداشته باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: