• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-26114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اهدا کنندگان خون چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟


یک فوق تخصص خون و آنکولوژی اطفال اظهار کرد: هیچ مشکلی در جهت تامین خون و فرآورده‌های آن در ایران وجود ندارد.


کامبیز داوری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه هر سال ۱۴ ژوئن مصادف با ۲۵ خرداد، روزی است برای یادآوری همت کسانی‌که با اهدای مایه حیات و عصاره وجودشان، آن هم بدون هیچ چشم‌داشتی جان‌ می‌بخشند، گفت: در ایران همواره خون به عنوان هدیه‌ای به نیازمندان آن اهدا می‌شود و اهدا کننده آن از اهدای آن هیچ منفعت مالی کسب نمی‌کند، این در حالی است که در برخی از کشورهای پیشرفته خون  به ازای منفعت مالی  به نیازمندان آن داده می‌شود .


وی ادامه داد: همواره رعایت نکاتی در اهدای خون  مدنظر گرفته می‌شود که یکی از نکات مهم در این زمینه داشتن سن قانونی اهدا کننده خون است؛ به‌طوری که فرد اهدا کننده نباید کمتر از 18 سال و بیشتر از 60 سال سن داشته باشند و تنها  در برخی موارد که اهدا کننده دارای خون کمیابی باشد احتمال اینکه از افراد بالای 60 سال سن نیز خون دریافت شود .

 

داوری با بیان اینکه اهدا کننده نباید وزنی کمتر از 45 کیلو گرم داشته باشد، گفت: اهدا کنندگان مستمر خون باید حداقل فواصل بین هر خون دهی را یه ماه در نظر بگیرند. همچنین در هنگام خون دهی بررسی می‌شود که فرد اهدا کننده خالکوبی نداشته باشد، معتاد نباشد و به مناطقی که مسافرت به آنجا خطرناک است، مسافرت نداشته باشد .

 

این فوق تخصص خون و آنکولوژی اطفال افزود: همچنین افرادی که دارای عفونت‌های خونی و یا بیماری‌های هپاتیت   B   و C و یا بیماری سیفلیس غربالگری می‌شوند و  بررسی می‌شود که فرد اهدا کننده خون به این بیماری‌ها دچار نباشد. همچنین فرد اهدا کننده خون نباید خود دچار کم خونی باشد .

 

وی تصریح کرد: خون دارای فرآورده‌های زیادی است که بعد از دریافت و بررسی لازم ممکن است هر یک از این فرآورده‌ها که شامل پلاکت خون، پلاسمای خون، و حتی مشتقات دارویی نظیر ایموگلوبین است، مورد استفاده قرار گیرد .

 

داوری اظهار کرد: خوشبختانه در ایران هیچ مشکلی در جهت تامین خون و فرآورده های آن وجود ندارد و همواره نیازهای خونی بیماران به کمک  اهدا کننده خون فراهم شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: