• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-7384-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان عنوان کرد:

لزوم توسعه کشت گیاهان دارویی در راستای ارتقای بهره‌وری آب


رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به توسعه 120 هکتاری کشت گیاهان دارویی طی سال‌های اخیر، گفت:  توسعه کشت گیاهان دارویی یکی از راهکارهای مهم در راستای ارتقای بهره‌وری آب به شمار می‌رود .


حسین جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: اقدامات اجرایی استان در راستای ارتقای بهره‌وری آب در بخش کشاورزی را میتوان در پنج دسته ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، مدیریت تأمین، انتقال و توزیع آب، توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری و فعالیت‌های آموزشی، ترویجی و فرهنگی طبقه‌بندی کرد .

 

این مسئول ادامه داد: از اقدامات انجام شده در برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، می‌توان زعفران و گل محمدی با هدف افزایش سالانه 50 هکتار به سطح موجود و توزیع بیش از 5 میلیون نشا در سطح 200 هکتار با هدف کاهش مصرف آب را نام برد .

 

وی افزود: از طرح‌های کشاورزی حفاظتی انجام شده، می‌توان به تأمین بیش از 1100 دستگاه خاک‌ورز حفاظتی و انجام عملیات در سطح 47494 هکتار با هدف کاهش تبخیر از سطح خاک و افزایش ذخیره آب تا 30 درصد اشاره کرد .

 

جعفری تصریح کرد: از اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت تأمین، انتقال و توزیع آب کشاورزی می‌توان به احداث بند انحرافی، آب‌بندها و دهنه‌ها به میزان 59 دستگاه، تجهیز شبکه‌های آبیاری فرعی به میزان 3000 هکتار و تجهیز و نوسازی اراضی به میزان 3100 هکتار اشاره کرد .

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان یادآور شد: در توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری اقداماتی از قبیل بذرکاری، کودپاشی مراتع و جنگل‌کاری، ساماندهی بستر رودخانه‌ها و چشمه‌ها و همچنن احداث سد مخزن ذخیره آب و بندهای رسوب گر و کانال‌های آبیاری صورت گرفته است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: