• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1686-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیر مدرسه کسب و کار صوفی زنجان:

محتوایی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، به‌روز نیست


مدیر مدرسه کسب و کار صوفی زنجان گفت: محتوای درسی که در دانشگاه‌های کشور ارائه می‌شود پنج سال از دانشگاه‌های دنیا عقب است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدزاهد شیخ‌الاسلامی در بازدید از برنامه شتاب‌دهی کسب و کارهای فناورانه جوانان استان، مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق و مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی استان زنجان، اظهار کرد: بیکاری یکی از مشکلاتی است که جامعه امروز با آن درگیر است و دولت نمی‌تواند از این میزان که وجود دارد، بزرگتر شود، بلکه بالعکس دولت باید کوچک‌تر شود.

 

این مسئول با بیان اینکه دانشگاه‌ها و دانشجویان مدرک‌گرا شده‌اند، ادامه داد: دانشگاه‌ها باید فرد مفید تربیت کنند تا پس از پایان تحصیل بتوانند برای جامعه ارزش تولید کنند ولی متاسفانه در حال حاضر دانشگاه‌هایی که می‌توانند دانشجویان مفید تربیت کنند به زیرساختی برای اعزام دانشجو به خارج از کشور تبدیل شده‌اند و مابقی دانشگاه‌ها و دانشجویان نیز به دنبال مدرک دانشگاهی هستند.

 

وی افزود: در ایران مدارس کسب و کار به موسسات آکادمیک تبدیل شده‌اند و این در حالی است که باید کسب و کار و روش‌های عملی آن از درون مدارس کسب و کار بیرون بیاید و با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسبی که زنجان داشت تصمیم گرفته شد که مدرسه کسب و کار صوفی در این استان راه‌اندازی شود و اساتیدی که با دانشجویان همکاری می‌کنند، افرادی هستند که خود، مدیران ارشد سازمان‌های خصوصی هستند. همچنین در این مدرسه دانشجویان یاد می‌گیرند که علم را خود باید بیاموزند و اساتید نقش راهنما را دارند.

 

شیخ‌الاسلامی در رابطه با مشکل تولید محتوا در دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که دانشگاه‌ها در امر تولید محتوا با آن مواجه هستند، مسلط نبودن اساتید دانشگاهی به زبان‌های بین‌المللی و نیز استفاده از کتاب‌های ترجمه شده‌ای است که متن مناسبی ندارند و یا علم به‌روز و جدیدی را ارائه نمی‌کنند، به همین دلیل می‌توان اظهار کرد که محتوای ارائه شده در دانشگاه‌های کشور تقریبا 5 سال از علم ارائه شده در دانشگاه‌های دنیا عقب است.

 

مدیر مدرسه کسب و کار صوفی زنجان با اشاره به راه‌اندازی برنامه استارت‌آپی توسط این مدرسه، یادآور شد: مدرسه کسب و کار صوفی به دنبال آن است که جوانان شهر را که مشتاق به انجام فعالیت هستند را در تیم‌های 3 الی 4 نفره و در استارت‌آپی شش ماهه آموزش دهد و دانشجویان مدرسه کسب‌ و کار نیز به‌عنوان منتور در این استارت‌آپ حضور خواهند داشت و علاوه ‌بر آن پس از تاسیس شرکت توسط این جوانان، خود دانشجویان در این شرکت‌ها سهامدار هستند.

 

وی تصریح کرد: در انجام این کار به دنبال همکاری برای فیزیکی با دستگاه‌ها هستیم که در این بین جهاددانشگاهی استان نیز می‌تواند همکاری موثری با این مدرسه داشته باشد.

 

در ادامه، رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان گفت: این نهاد انقلابی در زنجان با برخورداری از باشگاه علمی‌فرهنگی دانشجویان در دانشگاه زنجان توانسته دانشجویان قابل توجهی را به خصوص در مقطع کارشناسی جذب کند و این دانشجویان امروز با علاقه وافر با جهاددانشگاهی فعالیت می‌کنند.

 

مهدی عباسی ادامه داد: جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش به خصوص حوزه پژوهش‌های توسعه‌ای اقدامات قابل توجهی انجام داده که یکی از این پروژه‌ها در حوزه غذای سالم است و همکاری‌هایی نیز با مهرانه داشتیم که در صورت اجرایی شدن سبب می‌شود استان بتواند فارغ‌التحصیلان کشاورزی را از دیگر استان‌ها جذب کند و این در حالی است که بالاترین بیکاران تحصیلکرده استان در حوزه کشاورزی و فناوری اطلاعات است و باید توجه کرد که هم‌اکنون حرکت به سمت غذای سالم در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است.

 

وی با اشاره به اینکه بخش فرهنگی جهاددانشگاهی توانسته در حوزه اقتصاد فرهنگ وارد شود، افزود: برنامه شتاب‌دهی کسب ‌و کارهای فناورانه جوانان استان و مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق بخش‌هایی هستند که می‌توانند به حوزه اقتصاد فرهنگ وارد شوند. 40 سال در کشور در حوزه فرهنگ هزینه شده ولی متاسفانه بر اساس آمار، فرهنگ جامعه نه تنها پیشرفتی نداشته، بلکه عقب‌گرد نیز داشته است و نبود دیدگاه اقتصاد فرهنگ را می‌توان عاملی برای این مهم دانست.

 

این مسئول تصریح کرد: جهاددانشگاهی فضای فیزیکی و علمی مناسبی برای همکاری با مدرسه کسب و کار دارد و نیز با توجه به ارتباطی که با سایر دانشگاه‌ها از طریق دفاتر مستقر خود در دانشگاه‌ها دارد، می‌تواند به لحاظ جذب دانشجو برای فعالیت‌ها نیز به این مدرسه کمک کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: