• جمعه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 977-2785-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

نحسی و سنگینی ماه صفر، ریشه دینی ندارد


کارشناس امور دینی گفت: روز یا ماه به خودی خود نحسی ندارد، بلکه آنچه موجب نحس بودن آنها می‌شود، اعمال و رفتار انسان‌ها و بازتاب عملکرد آن‌ها است در نتیجه این تفکر ریشه دینی ندارد .


حجت‌الاسلام سیدعلی موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: در قرآن کریم نسبت به برخی از ایام و لیالی واژه نحس به کار رفته است که می‌توان به آیاتی از دو سوره مبارکه قمر آیه 19 و فصلت آیه 16 اشاره کرد .


وی افزود: آنچه از گفته مفسران و حدیث‌شناسان و بزرگان دین برمی‌آید، این است که روز یا ماه به خودی خود نحسی ندارد، بلکه آنچه موجب نحس بودن آنها می‌شود، اعمال و رفتار انسان‌ها و بازتاب عملکرد آن‌ها است که موجب چنین تلقی می‌شود.


موسوی تصریح کرد: قومی مانند عاد در اثر گناه، هفت روز و شب بر آن‌ها بادی همراه با عذاب وزیدن گرفت و موجب هلاکت آن‌ها شد، این هلاکت در روزی اتفاق افتاد که در قرآن از آن به عنوان روز نحس یاد شده و آن هم تنها به دلیل نازل شدن عذاب در آن روز است، نه اینکه خود روز به خودی خود نحس باشد و این بیان که فلان روز نحس است در روایات نهی شده است .


وی یادآور شد: اینکه ماه صفر به نحسی و سنگینی مشهور است، ریشه دینی ندارد و تنها یک تفکر عوامانه است. در این ماه جهان تشیع به دلیل حادث شدن با سه رویداد بزرگ رحلت پیامبر (ص)، شهادت امام رضا (ع) و امام حسن مجتبی (ع)، وقوع جنگ صفین همراه با شهادت زیادی از اصحاب امام علی (ع)، موجب شده تا این ماه به نحسی شهره شود.


موسوی افزود: اینکه مومنان ماه صفر را به دلایل گفته شده نحس تلقی کنند در روایات نهی شده و اگر روزی برای کسی به اصطلاح نحس باشد به دلیل اعمالی است که از او سر زده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: