• یکشنبه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-1287-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

مديركل ميراث‌فرهنگی استان زنجان عنوان کرد:

زنجان شهر پيشرو در توليد صنايع‌دستی فلزی كشور


مديركل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: زنجان با سه رشته مسگری، چاقوسازی و مليله‌سازی شهر پيشرو در زمينه توليدات صنايع‌دستی فلزی در كشور است و رتبه اول توليدات صنايع‌دستی فلزی را دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان زنجان، يحيی رحمتی، اظهار كرد: مس، مليله و چاقوسازی جزو شناسنامه هنری شهر زنجان شناخته می‌شوند.

 

وی ادامه داد: هم‌اكنون 1600 نفر در حوزه صنعت مسگری در استان زنجان مشغول به كارند اما در زمينه چاقوسازی ما برآنيم تا بتوانيم اين محصول نامدار و با كيفيت ايرانی را در سبد محصولات مصرفی خانواده‌های ايرانی قرار دهيم تا آن‌طور كه بايد و شايد جايگاه خود را بيابد.

 

اين مسئول با تاكيد بر تلاش بر ثبت زنجان به‌عنوان شهر جهانی مليله بيان كرد: در سال گذشته زنجان به‌عنوان شهر ملی مليله ثبت شد و ما تا اواسط تيرماه امسال پرونده ثبت جهانی را به شورای جهانی صنايع‌دستی ارسال خواهيم كرد تا با ثبت اين شهر به‌عنوان شهر جهانی مليله علاوه بر ثبت مالكيت معنوی اين رشته به نام زنجان، بتوانيم از برند زنجان به‌عنوان شهر جهانی مليله نيز برای حضور در بازارهای منطقه و جهانی بهره‌مند شويم.

 

رحمتی، هنرمندان صنايع‌دستی را تاريخ‌نگار دانست و عنوان كرد: هنرمندان صنايع‌دستی تاريخ‌نگاران اين مرز و بوم‌اند؛ چراكه اشيای به دست آمده در هر منطقه می‌توان به عمق فرهنگ، تاريخ و تمدن آن منطقه پی برد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: