• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-20014-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

لزوم افزایش آگاهی در برخورد با حوادث طبیعی


مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر زنجان گفت: فقدان آگاهی در مواجهه با حوادث طبیعی، زمینه را برای بروز لطمات جبران‌ناپذیر فراهم می‌کند.

 

شهرام میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به حادثه سیل اخیر در آذربایجان‌شرقی و غربی گفت: متاسفانه هنگام بروز حوادث غیرمترقبه، نبود آموزش و فقدان آگاهی افراد از خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند، زمینه را برای بروز صدمات جبران‌ناپذیر فراهم می‌کند. این در حالی است که حوادث طبیعی مثل سیل تا حدودی توسط سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود، ولی با وجود هشدار های لازم از سوی سازمان هواشناسی، باز هم برخی افراد با سهل انگاری های خود به وقوع حوادث تلخ و ناگوار دامن می زنند.

 

این مسئود با تاکید بر لزوم گسترش آموزش کمک های اولیه و امداد و نجات، ادامه داد: مقرر است 5 درصد از اعتبارات بودجه سال 96 در اختیار صدا و سیما قرار گیرد تا این دستگاه در راستای ترویج آموزش‌های لازم برای مقابله با حوادث طبیعی فعالیت کند. با این وجود در مواجهه با بحران، هیچ چیز نمیتواند جایگزین آموزش های ضروری باشد و مردم هرچقدر هم که از آمادگی لازم برخوردار باشند، باز هم کم است.

 

وی با تاکید بر اینکه فراگیر کردن آموزش کمک‌های اولیه و امداد و نجات، همکاری و هم‌فکری رسانه‌ها را می‌طلبد، افزود: اینکه حساسیت مردم نسبت به آموختن کم‌ های اولیه و امداد و نجات کمرنگ است واقعا تاسف بار است. از این رو امیدواریم که با همکاری رسانه‌های جمعی بتوانیم آموزش‌های لازم را فراگیر کرده و از آمادگی کافی در مقابله با مخاطرات برخوردار شویم.

 

میرزایی همچنین از ارائه آموزش‌های لازم برای آمادگی و مقابله با حوادث در دستگاه‌های اجرایی و دولتی خبر داد و گفت: سازمان بازرسی استان اولین دستگاهی است که اعلام آمادگی کرده و در این راستا از چند دوره آموزشی نیز برخوردار شده است. این در حالی است که بعد از آموزش دستگاه های اجرایی استان، خانواده های آنها نیز تحت تعلیم آموزش کمک‌های اولیه و امداد و نجات قرار می‌گیرند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان با بیان اینکه امیدواریم همه دستگاه‌های اجرایی از این طرح آموزشی استقبال کنند، خاطرنشان کرد: استان زنجان اسفند‌ماه پارسال طرح همیار امداد را برای اولین بار در سطح کشور بین دانش آموزان 6 تا 12 ساله اجرا کرد و خوشبختانه با استقبال مطلوب دانش آموزان و اولیای آنها مواجه شد.


انتهای پیام