• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-5285-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

موانع عدم بازگشت طلاب به شهرهای خود پس از اتمام تحصیل چیست؟

مسئول پژوهش حوزه‌های علمیه استان زنجان گفت: مراجعت طلاب به مراکز علوم دینی و قرآنی برای طی سطوح بالاتر و عدم بازگشت به استان، عاملی است که باعث شده افراد کمتر به متخصص در حوزه دین در شهر دسترسی داشته باشند.

حجت‌الاسلام مهدی مرادخانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: وضعیت پژوهش در حوزه‌های علمیه استان مناسب است، ولی نیازمند توجه ویژه‌ای دارد، پژوهش مقوله‌ای است که در ابتدا نیازمند اعتبار است.

وی افزود: طلاب تا یک مقطعی در حوزه‌های استان تحصیل می‌کنند ولی برای گذراندن سطحوح بالاتر عازم قم می‌شوند که باتوجه به فراهم بودن شرایط زندگی و تحصیلی دیگر علاقمند به بازگشت به استان نیستند.

مرادخانی تصریح کرد: معیشت طلاب یکی از موضوعات مهم در این راستا محسوب می‌شود چراکه در صورت بازگشت به استان با وضعیت نامناسبی در امر معیشیت مواجه خواهند بود در نتیجه طلاب برای جلوگیری از این مسئله به‌فکر مراجعت به استان نیستند.

وی یادآورشد: استان نیز نیازمند حضور اساتید در حوزه پژوهش در سطوح بالاتر است ولی به دلیل بالا بودن هزینه حضور و فراهم نکردن امکانات جانبی این برنامه اجرایی نمی‌شود.

مرادخانی خاطرنشان کرد: استقرار مراکز مهم علوم دینی و قرآنی در قم موجب شده تا بیشتر دانش‌آموختگان حوزوی برای گذراندن سطوح بالاتر تحصیلی به این مرکز مراجعت کنند و این در حالی‌است که اگر این مراکز در سایر استانها دارای شعبه بودند طلاب می‌توانستند در شهر خود مشغول تحصیل و پژوهش باشند.


انتهای پیام