• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-14614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان در جمع منتخبان برتر درمان سکته‌های مغزی


در نخستین جشنواره تقدیر از مجریان برتر درمان سکته‌های قلبی و مغزی، بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان در جمع منتخبان برتر سکته‌های حاد مغزی قرار گرفت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، در نخستین جشنواره تقدیر از مجریان برتر درمان سکته‌های قلبی و مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان به جهت سرعت، دقت و هماهنگی شایسته تقدیر شناخته شد.

 

سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر افراد بالای 50 سال در ایران و هشتم آبان روز جهانی سکته مغزی است. سکته مغزی پیش از این در دنیا سومین عامل مرگ و میر افراد بالای 50 سال بود که با اقدامات انجام شده، به عامل پنجم تبدیل شده است.

 

با راه‌اندازی واحدهای درمان سکته حاد مغزی در دولت یازدهم، یک هزار بیمار سکته مغزی و قلبی درمان شده‌اند. به‌طور میانگین، از هر دو نفری که در ایران سکته می‌کنند، یک نفر جان خود را از دست می‌دهد، همچنین هر پنج تا 10 دقیقه یک سکته قلبی و مغزی در کشور رخ می‌دهد.

 

سکته مغزی به‌ خاطر بسته شدن یک رگ در مغز رخ می‌دهد، به‌طور معمول و بر اساس آمار غیررسمی 10 درصد افراد در سکته مغزی می‌میرند، 30 درصد قادر به راه رفتن بدون کمک نیستند و اکثر افراد باقی‌مانده شغل خود را از دست می‌دهند.

 

هر فردی که سکته می‌کند، در هر دقیقه 2 میلیون سلول مغزی را از دست می‌دهد، در یک ساعت 120 میلیون نورون که واحدهای تشکیل دهنده مغز است، از بین می‌رود.

 

ضعیف شدن ناگهانی یک طرف بدن، مشکل در تحرک، اختلال در عضلات صورت به شکل غیر قرینگی و اختلال در تکلم، هر یک می‌تواند از علائم سکته مغزی باشد و تشخیص نهایی بر عهده پزشک متخصص است.

 

شعار سال 2016 سازمان جهانی سکته مغزی «سکته مغزی قابل درمان است، به شرط آنکه زود برای درمان مراجعه کنند»، بود.


انتهای پیام