• جمعه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-16914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز:

سلامت خاک با تهدیدهای متعدد مواجه است


عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: سلامت خاک با تهدیدات متعدد مواجه است.

 

نازخند صبحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه دشمن اصلی خاک، فرسایش است، افزود: باران، روش‌های نادرست کشاورزی و توپوگرافی هر سال حدود یک تن در هر هکتار از سطح خاک حاصل‌خیز را در سراسر کشور نابود می‌کند.

 

وی تصریح کرد: وقت آن رسیده است که محققان تلاش کنند تکنیک‌های پیشگیری از فرسایش خاک را بهبود دهند و راه‌های عملی برای متوقف کردن فرسایش خاک را به کشاورزان توصیه کنند.

 

صبحی در ادامه با یادآوری اینکه خاک منبع غدا است، چون 99.9 درصد کالری که مصرف می‌کنیم از کشاورزی مبتنی بر خاک به دست می‌آید، اظهار کرد: یکی دیگر از کارکردهای خاک، حفاظت ما در برابر آلودگی است. تصفیه آب، کاهش اثرات جاری شدن سیل، نقش مثبت در تغییرات اقلیمی با گرفتن دی‌اکسید کربن اتمسفر از کارکردهای خاک است.

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان ادامه داد: برای دست‌یابی به این اهداف، خاک باید از سلامتی برخوردار باشد. شاخص خوب در این زمینه، تنوع زیستی است که خاک میزبان آن است. متخصصان خاک، زیست‌شناسان و مهندسان کشاورزی معتقدند که در هر هکتار خاک حدود پنج‌هزار کیلوم موجود زنده تخمین زده می‌شود که کمابیش هم‌وزن 100 گوسفند است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: خاک و آب را به‌عنوان دو عنصر کیمیا باید برای نسل‌های آینده حفظ کنیم و در این زمینه باید چگونگی حفظ خاک را متخصصان به کشاورزان بیاموزند.


انتهای پیام