• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-17514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بازدید مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان از خبرگزاری ایسنا


صبح امروز، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان از خبرگزاری ایسنا بازدید کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مدیرعامل جعیت هلال‌احمر استان زنجان در این بازدید با ابراز خرسندی از ارتباط دوسویه و مستمر بین خبرگزاری ایسنا و این جمعیت، گفت: آموزش کمک‌های اولیه به کارکنان دستگاه‌های اجرایی در دستور کار جمعیت قرار دارد و مقرر است که بعد از ارائه آموزش‌ها، هر کدام از دستگاه‌ها مانور مقابله با بحران را برگزار کرده و میزان آمادگی‌های خود را بسنجند.

 

شهرام میرزایی با تاکید بر این‌که رسانه باید کمک‌رسان جمعیت هلال‌احمر در ارائه آموزش‌های همگانی باشد، خاطرنشان کرد: باید جامعه زنجان را به جامعه تاب‌آور در مقابله با بحران تبدیل کنیم ولی متاسفانه شهروندان برای آموزش کمک‌های اولیه ارزش چندانی قائل نیستند و با وجود این‌که این آموزش‌ها رایگان است، بازهم رغبت چندانی نشان نمی‌دهند. در حالی که باید فرهنگ‌سازی شود و عموم مردم برای مقابله با بحران‌های احتمالی، از آمادگی لازم برخوردار باشند.

 

این مسئول با اشاره به اجرای طرح خادم و آموزش‌های چهره به چهره، ادامه داد: طرح مذکور در ایام انتخابات کمی معلق شده بود ولی خوشبختانه هفته قبل از سر گرفته شد و ارائه آموزش‌های همگانی از مناطق و مجتمع‌های مسکونی آغاز شده است. با صدا و سیما نیز وارد مذاکره شده‌ایم و هر هفته روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به مدت 20 دقیقه، آنتن در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار می‌گیرد.

 

وی تصریح کرد: هر خانواده باید یک امدادگر شود تا به وضوح شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی و تبعات ناشی از حوادث باشیم. خوشبختانه اجرای طرح همیار امداد نیز اواخر سال گذشته بین دانش آموزان 6 تا 12 ساله آغاز شد و در حال حاضر به جد مورد استقبال این قشر قرار گرفته است.

 

میرزایی تاکید کرد: امیدواریم که برنامه‌های مربوط به تیم خبرنگاران بحران با جدیت بیشتر پیگیری شود و بتوانیم طی هر فصل یک جلسه با اعضای تیم داشته باشیم. این در حالی است که اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها نقش پررنگی در پیشبرد اهداف جمعیت دارد و رسانه از بازوان توانمند جمعیت هلال‌احمر به‌شمار می‌رود؛ چراکه می‌تواند لزوم ارائه آموزش‌های همگانی را تبیین کند.

 

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز در جریان این بازدید، یکی از وجوه مشترک جمعیت هلال‌احمر و جهاددانشگاهی را انقلابی و غیردولتی بودن هر دو نهاد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در کارنامه کاری هلال‌احمر و جهاددانشگاهی، تعاملات خوبی با عموم مردم و اقشار مختلف به چشم می‌خورد و حتی در برخی موارد این تعاملات بهتر از دستگاه‌های دولتی است؛ در واقع هیچ‌کدام از نیروهای جهاد دانشگاهی و هلال‌احمر برای مسایل مادی کار نمی‌کنند و هر دو نهاد بر پایه وجود نیروهای جوان و کاری بنا نهاده شده است.

 

مهدی عباسی با بیان این‌که جهاددانشگاهی برای تبیین برنامه‌های آموزشی امکانات خوبی دارد و می‌تواند آن‌ها را در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دهد، ادامه داد: یکی از امکاناتی که جهاد دانشگاهی می‌تواند در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دهد، زیرساخت‌هایی برای ارائه آموزش‌های مجازی است. امروزه مردم حضور در یک کنسرت موسیقی را به حضور در برنامه‌های آموزشی ترجیح می‌دهند و به عبارتی روزگار آموزش‌های حضوری سرآمده است. علاوه بر این، شاید هیچ‌کدام از ما متولیان آموزش بر اساس نیازها و نگرش امروزی مردم عمل نکرده‌ایم.

 

وی افزود: باید قبول کنیم که امروز یک کلیپ انیمیشن چند ثانیه‌ای در مقایسه با یک فیلم سینمایی بزرگ، تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. تا کنون نیز خوشبختانه جهاددانشگاهی بیش از 5 ساعت انیمیشن تولید کرده و مراحل آزمون و خطا را طی کرده است. از این‌رو هلال احمر می‌تواند برای ارائه آموزش‌های همگانی و تخصصی خود، از تکنیک‌ها و امکانات جهاد دانشگاهی استفاده کند.

 

عباسی تصریح کرد: افزایش روزافزون نفوذ تلفن‌های هوشمند بین مردم نیز از دیگر مواردی است که می‌توان از آن به عنوان فرصتی برای ارائه آموزش‌های همگانی بهره گرفت. بر اساس آمارها، امروزه هر ایرانی روزانه یک ساعت از وقت خود را در فضای مجازی صرف می‌کند و اگر نهادهایی از جمله هلال‌احمر بتوانند روزانه 20 دقیقه برنامه آموزشی جذاب تولید کنند، بدون شک خیلی زود جمعیت زیادی از افراد آموزش‌دیده و آماده برای مقابله با بحران را تحت پوشش قرار خواهند داد.

 

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان با تاکید بر این‌که با نفوذ در فضای مجازی، می‌توان سرانه مطالعه را افزایش داده و فرهنگ‌سازی کرد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برای نیل به این منظور، زیرساخت‌های لازم در جهاددانشگاهی وجود دارد و این نهاد انقلابی در زنجان از آمادگی کافی برای ارتباط دوسویه با جمعیت هلال‌احمر برخوردار است.


انتهای پیام