• جمعه ۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-885-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

استاندار زنجان در جمع خبرنگاران:

تلاش دولت، اهتمام به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است


استاندار زنجان اظهار کرد: تلاش دولت، اهتمام به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری شامگاه امروز در نشست خبری ضمن گرامی‌داشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی، اظهار کرد: همواره سعی می‌کنیم راه درست و صحیح را در مسیر توسعه استان با افزایش تولید و اشتغال ایجاد کنیم و با برقراری فضای همدلی، جامعه را از دستاوردهایی که می‌تواند توسعه استان را به همراه داشته باشد، منتفع کنیم.

 

وی ادامه داد: در این هفته بالغ بر ۶۳۸ پروژه عمرانی کوچک، متوسط و بزرگ در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد که سرجمع هزینه‌های این پروژه‌ها ۳۴۶ میلیارد تومان بوده است که ۳۳۵ میلیارد تومان صرف طرح‌های تولیدی، اقتصادی و کشاورزی می‌شود و بالغ بر ۵۷۵ شغل به صورت مستقیم و یک‌هزار و ۱۸۰ اشتغال غیرمستقیم را ایجاد خواهد کرد.

 

درویش‌امیری اذعان کرد: در ارتباط با اجرای قانون ۲۷ شورای اسلامی برای واگذاری طرح‌های عمرانی این اشکال برمی‌گردد به نوع پروژه‌ها و امکانی که در مکان‌یابی‌ها داشتیم. قبل از حضور بنده در استان بالغ بر ۶۱ پروژه در این زمینه انتخاب شده بود و به نظر می‌رسد ارگان‌ها نیز در انتخاب پروژه‌ها قدری بی‌سلیقگی به خرج داده‌اند.

 

استاندار زنجان تصریح کرد: اما اینکه چرا بخش خصوصی در این زمینه از پروژه‌ها استقبال نکرد بر‌می‌گردد به برخی از جنبه‌های پروژه که نظیر آن‌ها را می‌توان این‌طور اشاره کرد که یکی از این پروژه‌ها اجرای فاضلاب روستایی و موردهای دیگر استخر سرپوشیده صایین‌قلعه و سلطانیه است که تاکنون هیچ بخش خصوصی حاضر به تحویل گرفتن این پروژه‌ها نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در سفر اخیری که رئیس‌جمهور به استان زنجان داشت، ۱۰ پروژه ویژه بود که برخی در شرف انجام بوده و برخی با مشکلات و موانعی روبه‌رو است که یکی از این پروژه‌ها دو خطه شدن راه‌آهن زنجان ـ قزوین است که کارها در این زمینه در حال انجام است. همچنین یکی دیگر از این پروژه‌ها بحث آب کشاورزی بود که در این زمینه به شدت مشکل داریم و آنچه دولت در این زمینه تصمیم گرفته است، استفاده از روش‌های نوین آبیاری در مزارع بوده و در استان زنجان نیز بالغ بر ۱۷ هزار هکتار زمین باید تحت پوشش این نوع آبیاری قرار گیرد.

 

وی در خصوص این طرح‌ها افزود: پارک لجستیک یکی دیگر از این پروژه‌ها بود که در ابتدا یک زمین برای این مهم انتخاب شد و بعد به دلیل مخالفت‌های محیط زیست مبنی بر مشکلات زیست‌محیطی که می‌توانست ایجاد کند کنار گذاشته شد و بعد یک زمین دیگر انتخاب شد که اقدامات در این زمینه در حال انجام است.

 

این مسئول افزود: دولت بر روی اجرای طرح رونق اقتصادی متمرکز شده و سهم استان از این طرح ۴۴۳ میلیارد تومان بوده است که بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان جذب و تزریق شده و به نظر می‌رسد در این زمینه کارهای بزرگی صورت گرفته است.

 

وی ادامه داد: تثبیت مشاغل موجود در واحدهای تولیدی که به دلیل عدم نقدینگی، عدم فروش محصولات و تکمیل نشدن طرح‌ها هر لحظه تهدید به بیکاری بودند، برطرف شد و این شغل‌ها که بالغ بر ۳۲ درصد در بخش صنعت و معدن بود، تثبیت شدند.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های پیشرفت و توسعه استان، میزان حجم صادرات است که ما در حال حاضر به ۴۰ کشور از گمرک استان صادرات داریم و این در حالی است که بخشی از صادرات استان به دلیل نزدیکی به قزوین و تهران از طریق گمرک ابهر صورت می‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: در بخش کشاورزی استان خدمات قابل توجهی صورت گرفته‌است و از تولیدکنندگان این بخش حمایت‌های خوبی می‌شود.

 

استاندار زنجان ادامه داد: اولویت امروز دولت، تلاش برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است، به همین خاطر پروژه جدیدی را شروع نکردیم یا اگر شروع کردیم تعداد آن بسیار اندک بوده است، این در حالی است که بالغ بر ۴۸۰ پروژه نیمه‌تمام از دولت قبلی به ما به ارث رسیده است که باید این پروژه‌ها به اتمام برسد.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان راضی هستیم و می‌توان اذعان کرد که توافق‌های خوبی در سال گذشته در این زمینه صورت گرفته است.

 

وی با بیان اینکه به زودی به روسیه سفری خواهیم داشت، گفت: بین استان زنجان و چلیابینسک روسیه همواره مراوداتی بوده است اما این سفر بیشتر در جهت فراهم کردن زمینه‌های همکاری بخش‌های خصوصی با روسیه است که در این سفر بیست نفر از بخش‌های خصوصی، ما را همراهی می‌کنند اما هیچ طرح دولتی در این سفر وجود نخواهد داشت.


انتهای پیام