• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-17814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تقویت پوشش گیاهی، راهکاری مناسب برای مدیریت جامع آب


مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: عدم مدیریت منابع آب در کشور می‌تواند طی سال‌های آتی مشکلات اساسی در توسعه کشور ایجاد کند.

 

خلیل آقاجانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: حفظ و تقویت پوشش گیاهی اقتصادی‌ترین و بهترین راهکار برای مدیریت جامع آب است؛ چراکه مراتع خوب و متراکم، پوشش گیاهی همه بارش‌ها را جذب کرده و ضمن پیشگیری از وقوع سیل و فرسایش خاک، تولید آب حوضه را نیز افزایش می‌دهد.

 

وی تصریح ‌کرد: به‌عنوان مثال در اراضی جنگلی بارش‌ها در خاک نفوذ کرده و ذخیره می‌شود که در هر هکتار جنگل 500 تا دو هزار مترمکعب آب ذخیره می‌شود. ضمن این‌که زمان نفوذ یک لیتر آب در جنگل حدود 7 دقیقه است اما در مناطق غیرجنگلی این زمان حدود چهار ساعت است؛ در واقع میزان نفوذ بارش‌ها در مناطق جنگلی 40 برابر اراضی غیرجنگلی است.

 

این مسئول با بیان اینکه با اجرای مدیریت جامع آب در حوضه‌های آبخیز ضمن پیشگیری از بخشی‌نگری حاکم در بخش‌های مختلف اجرایی، می‌توان به توسعه پایدار رسید، گفت: اولین گام در مدیریت منابع آب، توجه و سرمایه‌گذاری مناسب در بخش منابع طبیعی و آبیزداری است تا ضمن تقویت جنگل‌ها و مراتع آب و خاک حفظ شده و شرایط برای پیشرفت اقتصادی کشور فراهم شود.


انتهای پیام