• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-8984-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون استاندار زنجان عنوان کرد:

آفریقای جنوبی در اولویت توسعه همکاری‌های اقتصادی با زنجان


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با اشاره به اشتراکات دو کشور ایران و آفریقای جنوبی، گفت: آفریقای جنوبی در اولویت توسعه همکاری‌های اقتصادی با زنجان قرار دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، فرامرز نیک‌سرشت در دیدار با سفیر آفریقای جنوبی، با بیان اینکه استان زنجان دارای ظرفیت‌های بالای فرهنگی و اقتصادی در کشور است، اظهار کرد: استان زنجان از سابقه تمدنی و تاریخی بالایی برخوردار است که وجود مردان نمکی و آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی، تاییدی بر این ادعا است.

 

وی، زنجان را استانی با ظرفیت بالا در بخش صنایع معدنی برشمرد و افزود: استان زنجان ظرفیت بالایی در زمینه معادن سرب و روی، سنگ‌آهن، سیلیس و کائولن دارد و جزو استان‌های غنی و با تنوع معدنی بالا در کشور محسوب می‌شود.

 

این مسئول، از صادرات 7 میلیون دلاری ترانسفورماتور در استان زنجان خبر داد و گفت: ظرفیت‌های حوزه صنعتی استان به ویژه در بخش برق و الکترونیک قابل توجه بوده و استان زنجان جزو استان‌های پیش رو در حوزه نساجی کشور به شمار می‌آید.

 

وی، ظرفیت‌های دانشگاهی استان زنجان را یادآور شد و تاکید کرد: دانشگاه زنجان از دانشگاه‌های برتر کشور است و دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه نیز از ظرفیت‌های مهم دانشگاهی استان و کشور بوده که نقش مهمی در تربیت نیروی انسانی کارآمد برای اقتصاد استان دارد.

 

نیک‌سرشت، استان زنجان را یکی از استان‌های توانمند در حوزه فرهنگی برشمرد و یادآور شد: استان زنجان شخصیت‌های مهمی همچون شیخ شهاب‌الدین سهروردی در سطح ملی و بین‌المللی دارد و همواره در سطح کشور علمای بزرگ دینی و چهره‌های ماندگاری را تربیت کرده و همچنین در عرصه شعر و فلسفه نیز شخصیت‌های بزرگی داشته است.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان به ظرفیت‌های بخش کشاورزی زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: استان زنجان رتبه نخست تولید زیتون، رتبه دوم تولید انگور و رتبه سوم تولید فندق کشور را دارد و در تولید حبوبات نیز رتبه‌های برتر کشور را در اختیار دارد.

 

وی با ابزار امیدواری از توسعه روابط ایران و آفریقای جنوبی در حوزه‌های مختلف، تاکید کرد: امیدواریم در راستای توسعه روابط دوجانبه، استان زنجان نیز نقش موثری در افزایش این ارتباطات ایفا کند و استان‌هایی که در این کشور دارای اشتراکات لازم با استان زنجان هستند جهت توسعه روابط معرفی شوند.

 

نیک‌سرشت، رویکردهای سیاسی و فرهنگی دو کشور در خصوص مسائل مختلف را یادآور شد و گفت: هر دو کشور به احترام متقابل بین کشورها و استقلال کشور احترام می‌گذارند و مخالف نژادپرستی، نسل‌کشی و برخورد با اقلیت‌ها قومی و مذهبی و دو قطبی شدن دنیا هستند که این رویکردهای مشترک برای توسعه همکاری‌ها زمینه مناسبی ایجاد می‌کند.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با بیان اینکه دو کشور ایران و آفریقای جنوبی رهبران بزرگی به دنیا معرفی کرده‌اند، افزود: جمهوری اسلامی ایران، شخصیتی همچون امام خمینی (ره) و آفریقای جنوبی نلسون ماندلا را به دنیا معرفی کرده و رویکرد هر دو کشور نسبت به اتفاقات دلخراش دنیا، با یکدیگر مشابه است که انتظار می‌رود نسبت به کشتار مسلمانان در میانمار موضع جدی نیز گرفته شود.

 

وی به سفیر آفریقای جنوبی پیشنهاد خواهرخواندگی بین استان زنجان و یکی از استان‌های این کشور که دارای اشتراکات فرهنگی و اقتصادی مشترک با زنجان است را ارائه کرد که سفیر آفریقای جنوبی شهر موقالی را برای این منظور و توسعه همکاری‌های دوجانبه پیشنهاد داد.


انتهای پیام