• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-9084-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دبیر انجمن شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی استان خبر داد:

ناهمواری مسیر صادرات خدمات فنی و مهندسی زنجان


دبیر انجمن شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی استان زنجان گفت: با بی‌توجهی‌های انجام شده مسیر درست برای حرکت‌های پویای تشکل‌های صادرات در حوزه خدمات فنی ومهندسی استان، هموار نیست.

 

محمدحسین رستم‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به چالش‌های پیش ‌روی صادرات خدمات فنی و مهندسی، اظهار کرد: یکی از چالش‌های عمده در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور و استان زنجان این است که به منظور یافتن بازارهای جدید در کشورهای هدف با مشکل مواجه هستند و گاهی ملاحظه می‌شود که با انجام رایزنی‌های فعال و پویا درعرصه جهانی اقدامات لازم شکل گرفته در عین حال با وجود کشمکش‌های سیاسی و اقتصادی، نبود حمایت‌های منصفانه از سوی متولیان امر در سطح استان، بازار خاص فنی و مهندسی از دست می‌رود.

 

این مسئول ادامه داد: برخی از چالش‌ها و مشکلات صادرات خدمات فنی و مهندسی استان ریشه در اتخاذ تدابیر و خط مشی‌های ملی دارد. این مسائل عبارتند از وضع عوارض صادراتی، بالا بودن تعرفه‌های واردات رسمی کالا، تثبیت نرخ ارز بدون توجه به تورم سالانه کشور، عدم حمایت‌ها و پرداخت‌های جدی و مشوق‌های اثرگذار صادراتی، غیرواقعی بودن نرخ پایه‌های صادراتی در گمرک، دریافت مالیات از صادرات خدمات فنی و مهندسی به بهانه تسعیر نرخ ارز و .. از جمله مشکلاتی است که ریشه در تصمیمات ملی دارد.

 

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد متمرکز شدن بر روی یک بازار سبب متضرر شدن از حوادث منطقه‌ای خواهد شد؛ چرا که بازارها و متقاضیان آن همواره ثابت نیستند و ممکن است با تغییر سلایق آنان، صادر کننده چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت زیان ببیند.

 

رستم‌خانی، چالش بعدی در استان را هموار نبودن مسیر درست برای حرکت‌های پویای تشکل‌های صادرات در حوزه خدمات فنی و مهندسی استان دانست و خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر نبود همکاری، هم‌افزایی و حس مشارکت جویانه انجمن صادرات فنی و مهندسی کشور با انجمن‌های فنی و مهندسی استان‌ها و استان زنجان، وجود رویکرد تفکر مجمع الجزایری شرکت‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی به گونه‌ای که هر واحد و شرکتی بنابه توانمندی صادراتی خود و برقراری روابط تجاری با کشور مربوطه و گذر از مشکلات صادراتی اقدام به فعالیت‌های اقتصادی کرده که این مهم در در آمار و اطلاعات استان نیز به درستی ثبت نمی‌شود.

 

دبیر انجمن شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی استان زنجان، یادآور شد: چالش دیگر دراستان، نوپا بودن فعالیت‌های انجمن شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی استان است. لازم به ذکر است که این انجمن با تایید وزارت صنعت، معدن وتجارت و با بیش از 10 سال قدمت همچنان مورد بی‌محبتی برخی از مدیران کل و مسئولان و متولیان استان قراردارد و با وجود گفت‌وگوهای دوستانه، مساعدت‌های به فراموش ‌رفته، عملا چوب لای چرخ صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌گذارند.


انتهای پیام