• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-19114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان عنوان کرد:

قوزلو و خورجهان؛ مصوبات برنامه ششم برای اجرای بافت باارزش روستایی


مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: برای برنامه ششم توسعه نیز طرح بهسازی بافت باارزش روستاهای قوزلو و خورجهان از شهرستان ماه‌نشان مصوب شده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سجاد صنعتی‌منفرد صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز ملی روستا و نفش کلیدی روستاها در توسعه ملی، اظهار کرد: بنیاد مسکن یک نهاد انقلابی، عمومی و غیردولتی است که با فرمان امام راحل شکل گرفته و رسالت‌هایی که بر عهده این سازمان است، تامین و رسیدگی به وضعیت مسکن محرومان است و چون بنیاد مسکن از بودجه جاری دولت برای انجام کارها و وظایف خود استفاده نمی‌کند، این مهم سبب شده که سیستمی کوچک، پویا و جوان در استان داشته باشد.

 

این مسئول با اشاره به اهم وظایف و عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ادامه داد: تهیه و بازنگری طرح هادی روستایی، تهیه طرح هادی گردشگری، تهیه طرح بهسازی بافت باارزش روستایی، اجرای طرح هادی روستایی، احداث مسکن شهری محرومان، احداث مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر، بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، اعطای تسهیلات و وام قرض‌الحسنه مسکن روستایی و ... از جمله اقدامات و عملکرد بنیاد مسکن است.

 

وی با اشاره به تهیه و اجرای طرح هادی در روستاهای بالای 20 خانوار، افزود: در کل کشور 38 هزار و 131 روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که 730 روستای آن در استان زنجان است و در 346 مورد از این روستاها طرح هادی اجرا شده که 47.4 درصد روستاهای بالای 20 خانوار را تشکیل می‌دهد.

 

صنعتی‌منفرد در رابطه با طرح بهسازی بافت باارزش روستایی، خاطرنشان کرد: تا پایان پارسال، طرح بهسازی بافت باارزش روستای درسجین در شهرستان ابهر و طرح بهسازی بافت باارزش روستای قلعه از شهرستان زنجان، تهیه و اجرا شده است که برای برنامه ششم توسعه نیز طرح بهسازی بافت باارزش روستاهای قوزلو و خورجهان از شهرستان ماه‌نشان مصوب شده که دو روستای لار و جزیمق از توابع شهرستان زنجان جهت اضافه شدن به مصوبات برنامه ششم در استان در دست بررسی است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، با اشاره به طرح مجموعه‌سازی مسکن روستایی، یادآور شد: این طرح با اهداف کلانی همچون تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش کیفی زندگی روستائیان، تولید داخلی و اشتغال‌زایی، عدالت‌محوری، جلوگیری از تخلیه روستاها، فراهم کردن زمینه مهاجرت معکوس، تربیت نیروی انسانی ماهر و ایجاد اشتغال اجرا می‌شود که از مزایای آن می‌توان به مطالعه دقیق معیشت روستا و توجه به آن، طراحی ابعاد قطعات متناسب با اقتصاد غالب روستا، هم‌جواری محل نگه‌داری دام با محل سکونت، توجه به بهداشت محیط با طراحی معابر دامی و انسانی و نیز استقبال روستائیان از طرح و رعایت دقیق آن، اشاره کرد.

 

وی تصریح کرد: تاکنون 47 هزار و 602 جلد سند اماکن روستایی در روستاهای زیر 25 هزار نفر و 4 هزار و 997 هزار جلد سند اماکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر واگذار شده است.


انتهای پیام