• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 967-3988-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون وزیر ورزش و جوانان:

توریسم ورزشی، محرکی مناسب در اقتصاد ورزش است


معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: موضوع توریسم ورزشی در بخش رونق اقتصادی امری مهم و ضروری است که هیئت‌های ورزشی باید با توجه به توان خود بدان اهتمام داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فریبا محمدیان ظهر امروز در نشست با روسا و نواب‌رئیس هیئت‌های ورزشی استان زنجان، اظهار کرد: رسانه‌ها از عناصر مهم و تاثیرگذار در حوزه ورزشی محسوب می‌شوند؛ به‌خصوص اگر در بخش کوچک‌تر جایگاه رسانه را در ورزش مورد بررسی قرار دهیم متوجه می‌شویم این ابزار نقش تعیین‌کننده و اثرگذاری را در حوزه ورزش بانوان ایفا می‌کند.

 

وی افزود: تخصیص ۲۷ صدم درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده برای توسعه ورزش یک ظرفیت بسیار بزرگی است که از مسئولان ورزش استان درخواست دارم که برنامه‌های هیئت‌های ورزشی را در این ارتباط مشاهده کنند، چهار محور مهم در این بخش تعیین شده است که شامل افزایش سهم ورزش در تندرستی بانوان، اوقات فراغت بانوان، ارتقای عزت و اقتدار ملی و رونق اقتصادی می‌شود.

 

محمدیان تصرح کرد: این چهار محور ورزش همگانی، قهرمانی و کارآفرینی را در ورزش بانوان هیئت‌ها هماهنگ می‌کنند، انتظاری که از روسا و نواب‌رئیس هیئت‌های ورزشی استان وجود دارد این است که برنامه‌های ورزشی امسال را بر اساس طرح آمایش اعمال کنند‌؛ چراکه توزیع اعتبارات ۲۷ صدم درصد بر مبنای این برنامه خواهد بود.

 

این مسئول یادآور شد: بزرگ‌ترین هدف هر هیئت ورزشی باید پر کردن اوقات و فراغت ذی‌نفعان خود باشد که این افراد شامل بانوان خانه‌دار و کارکنان، جوانان شاغل و خانه‌دار، کودکان و سالمندان می‌شود.

 

وی افزود: متاسفانه جامعه به سمت سالمندی حرکت می‌کند که اگر در این بخش هوشیار و هوشمندانه عمل نکنیم، بدون تردید پنج سال آینده برای این اقدام دیر خواهد بود، پس باید مربیان ورزشی کودکان و نوجوانان را برای چند سال آینده ساخته و تربیت کنند و باید از این پتانسیل در جهت شادابی و افزایش میزان سلامت و پیشگیری از سالمندی استفاده کرد.

 

وی با بیان اینکه فدراسیون‌های ورزشی فلسفه وجودی‌شان در این است که بتوانند در مقام یک سازمان ورزشی عمومی غیردولتی‌، منابع مختلف را جذب کنند، خاطرنشان‌ کرد: چنین فلسفه‌ای نیز برای هیئت‌های ورزشی وجود دارد، دولت در راستای مواد مندرج در قانون اساسی خود را مکلف به حمایت از هیئت‌های ورزشی کرده‌ است و باید توجه کرد این کمک با اعتبارات تفاوت بسیاری دارد.

 

این مسئول در ادامه گفت: به موضوع توریسم ورزشی در بخش رونق اقتصادی در هر یک از رشته‌های ورزشی از منظر ظرفیت رشته‌ها توجه شود.

 

محمدیان با تاکید بر اینکه در سال آینده به عملیاتی کردن ایده‌های خلاق بسیار نیازمند خواهیم بود، افزود: حوزه کارآفرینی قادر است تا به کمک و توسعه ورزش بیاید‌.

 

این مسئول یادآور شد: متاسفانه بسیاری یافته‌های پژوهشی در فضای شهری انجام می‌گیرد، در حالی ‌که زنان و دختران روستایی با سختی‌ها و مشکلات کار روزمره مواجه هستند و با افزایش سن با عناوین مختلف ناهنجارهای اسکلتی مواجه می‌شوند که در این خصوص باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه طرح سنجش ساختار قامتی یکی از طرح‌های بسیار مهم این بخش محسوب می‌شود، ادامه داد: چون نیروهای کارآزموده در حوزه ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها وجود دارد، می‌توان این طرح را با جدیت پیگیری کرد. ورزش بانوان استان‌ها تیم تخصصی خودشان را هماهنگ کرده و خدمات را به روستاییان ارائه دهند.

 

محمدیان افزود: اگر امسال از تخصیص ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه ورزش با برنامه اعتبار اخذ نکنیم، سال آینده هیچ اعتباری برای هیئت‌ها وجود نخواهد داشت.

 

در ادامه این نشست، مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان نیز اظهار کرد: نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند، ورزش بانوان آن‌گونه که باید فرهنگ‌سازی نشده است و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد موجب شده تا نقش بانوان در خانواده‌ها بیشتر به‌چشم آید، زیرا بانوان وظیفه بزرگی چون تربیت فرزندان را بر عهده دارند و اگر خواهان تربیت نسل خوب و شاداب هستیم باید به بانوان در جامعه اهمیت دهیم.

 

علی جوان افزود: موضوعاتی که ورزش بانوان را آزار می‌دهد،‌ ناشناخته شدن جایگاه ورزش بانوان در جامعه، هماهنگ نبودن رشد اماکن ورزشی با ملاحظات موجود، محدودیت‌ها و آداب و رسوم نادرست‌ است که موجب کم‌توجهی به بانوان شده است،‌ تفکر غالب بودن ورزش مردان نسبت به زنان، درگیری زنان با عوامل روزمرگی‌، بی‌توجهی به رسانه‌های جمعی در بین زنان، کمبود نیروی انسانی جهت سوق دادن زنان به سمت ورزش است.

 

وی افزود: به عقیده من اهمیت یک مدال ورزش بانوان بیشتر از 10 مدالی است که آقایان کسب می‌کنند آنهم بیشتر به دلیل وضعیت کشورمان از جنبه حجاب بانوان کشور در میادین بین‌المللی ورزش است که این حضور موجب شناساندن انقلاب و کشورمان می‌شود.

 

در ادامه، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان اظهار کرد: ورزش بانوان به‌طور مستقیم با سلامت این قشر در ارتباط است. فضای ورزشی که پس از انقلاب اسلامی در کشورمان حاکم شد فضای مثبت و امنی است و باید اذعان کرد تعداد ورزشکاران زن به هیچ وجه قابل مقایسه با ورزشکاران پیش از انقلاب نیست‌، همچنین امکانات نیز در این زمینه رشد بسیار بالایی داشتند.

 

ماهرخ بلوری افزود: در حال حاضر در استان ۱۸ استخر ورزشی فعال است که ظرفیت پوشش علاقه‌مندان به رشته شنا را دارد و این در شرایطی است که در برخی مواقع این اماکن با کمبود مشتری مواجه هستند، در بخش ورزش عمومی نیز شاهد احداث پارک بانوان در استان هستیم و در آیند‌ای نزدیک نیز شاهد احداث سه پارک بانوان در شهرستان‌های استان خواهیم بود.

 

وی یادآورشد: نیازمند ترویج ورزش با گسترش فضای ورزشی یکی از موضوعات مهمی است که باید بدان توجه داشت، اگر چه باز هم نیازمند فضای ورزشی در بخش ورزش بانوان استان هستیم ولی کاستی فرهنگی نمود بیشتری در ورزش بانوان دارد. ما به دنبال راهکار ثابتی برای فعالیت ورزش بانوان باید باشیم.

 

بلوری خاطرنشان کرد: ورزش در بخش دختران دانش‌آموز و دانشجویان و کارکنان موضوع دیگری است که باید از بعد جسمی و روحی توجه بسیاری بدان شود.

 

این مسئول افزود: سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش بانوان موجب تضمین سلامت بانوان جامعه خواهد بود و میزان بهره‌وری بانوان را در جامعه بیشتر و میزان آسیب‌های اجتماعی در این بخش را کاهش خواهد داد.


انتهای پیام