• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-11914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

درمان به موقع سکته مغزی‌، کاهش عوارض را به دنبال دارد


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: اگر سکته حاد مغزی به‌موقع و در مراحل اولیه درمان شود، سبب کاهش عوارض بیماری و جلوگیری از ناتوانی جسمی خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در ‌مراسم روز جهانی سکته حاد مغزی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه، با بیان اینکه واحد پیشرو در درمان سکته‌های حاد مغزی در تیرماه پارسال آغاز به کارکرد و تا به امروز قریب به 300 نفر از مزایای اجرای اقدامات این واحد بهره‌مند شده‌اند، اظهار کرد: این اقدامات مرهون زحمات تیم متخصص دانشگاه است که با برپایی واحد درمان سکته‌های حاد مغزی، اقدام شایسته‌ای انجام داده و در کل کشور نیز حرفی برای گفتن دارند.

 

وی افزود: طی فعالیت این واحد در بیمارستان ولیعصر (عج) با تلاش همکاران به ویژه متخصصان داخلی مغز و اعصاب، این واحد در کل کشور، مقام اول را کسب کرده است.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان بیان کرد: یکی از شاخص‌های توسعه، بررسی وضعیت سلامت و مرگ و میر در کشورها است که در استان، 62 درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر، از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی و غیره است.

 

قزلباش با بیان اینکه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان با توجه به آمار و ارقام، با تعیین اولویت‌ها برای مرگ و میر این بیماری‌ها، برنامه‌ریزی می‌کنند و بودجه خاصی را در نظر می‌گیرند ٬گفت: بر اساس این برنامه‌ها، مرگ و میر و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری‌ها کاهش می‌یابد. همچنین بار مالی برای خانواده و کشور نیز ایجاد نمی‌کند.

 

وی تصریح کرد: در صورت بروز سکته حاد مغزی، 10 درصد منجر به فوت، 30 درصد زمین‌گیر شدن افراد و 70 درصد نیز شغل خود را از دست می‌دهند که در سال‌های اخیر با رویکرد جدید وزارت بهداشت و اجرای طرح تحول سلامت، پیشگیری و درمان در اولویت قرار گرفته است و به نوعی سیاست‌های وزارت بهداشت به سمت پیشگیری سوق داده شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان، تغییر سبک زندگی و اجتناب از مصرف دخانیات را در بروز بیماری‌های واگیر بسیار موثر عنوان کرد و افزود: در این خصوص باید با شیوه زندگی درست، شناسایی بیماری‌های زمینه‌ای و درمان آن‌ها و تغذیه صحیح در جهت کاهش مرگ و میر گام برداشت.

 

قزلباش تاکید کرد: اگر سکته حاد مغزی به موقع و در مراحل اولیه درمان شود، سبب کاهش عوارض بیماری و جلوگیری از ناتوانی جسمی می‌شود، که وزارت بهداشت و دانشگاه علوم‌پزشکی با راه‌اندازی واحد درمان سکته‌های حاد مغزی در راستای کاهش عوارض این بیماری گام برداشته‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: مطالعات در سطح دنیا نشانگر این است که اگر در خصوص سکته حاد مغزی، آموزش‌های لازم ارائه شود و کار به صورت تیمی، با کسب مهارت‌های لازم و با استمرار انجام گیرد، منجر به افزایش درصد موفقیت و کاهش مرگ و میر خواهد شد و در این صورت، اقدامات توان‌بخشی نیز موثرتر خواهد بود.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در واحد درمان سکته مغزی، سرمایه‌گذاری توجیه‌پذیر به لحاظ اقتصاد بهداشت است.

 

قزلباش اظهار کرد: واحد درمان سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر (عج) با حضور اساتید توان‌مند ایجاد شده و برنامه بعدی دانشگاه نیز پیگیری ایجاد این واحد در شهر ابهر است که مقدمات آن با تدابیر و آموزش‌های لازم فراهم شده است.

 

وی با بیان اینکه طی راه‌اندازی واحد درمان سکته مغزی، اورژانس پیش‌بیمارستانی به‌ شدت درگیر این موضوع است، اظهار کرد: درصورت بروز سکته مغزی، با اعلام به اورژانس 115، بیمار بلافاصله به واحد درمان سکته مغزی انتقال داده می‌شود و در این واحد در صورت تشخیص سکته مغزی، اقدامات درمانی لازم انجام می‌گیرد.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کنار اورژانس پیش‌بیمارستانی، اورژانس هوایی نیز در اقصی‌نقاط استان به کمک بیماران سکته مغزی آمده است.

 

در ادامه این همایش، مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان اظهار کرد: چنانچه یکی از عروق خون ‌رسان مغز به دلیل وجود لخته‌ای دچار انسداد شده و خون به یک ناحیه از مغز نرسد، آن ناحیه عملکرد خود را از دست داده و سکته مغزی عارض می‌شود.

 

سیدعبدالرضا قریشی با بیان اینکه اولین علت اهمیت سکته مغزی شیوع آن است، افزود: سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در تمام سنین در ایران است و در هر 5 دقیقه یک سکته مغزی و در هر روز 300 نفر دچار این بیماری می‌شوند.

 

مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان با اشاره به اینکه 25 درصد کل سکته‌های مغزی در افراد جوان و زیر 55 سال رخ می‌دهد، افزود: دومین علت اهمیت این بیماری عوارض و مرگ و میر ناشی سکته مغزی است.

 

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان با بیان اینکه 10 درصد از افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، جان خود را از دست می‌دهند، افزود: 70 درصد از افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، شغل خود را از دست می‌دهند و 30 درصد از این گروه هم زمین‌گیر شده و قادر به راه رفتن بدون کمک سایرین نیستند.

 

قریشی، سومین دلیل اهمیت این عارضه را درمان‌پذیر بودن آن در صورت مراجعه به موقع به بیمارستان عنوان کرد و گفت: اگر این عارضه به خوبی شناخته شود و به موقع و در زمان طلایی «سه ساعت نخست بروز سکته» به بیمارستان مراجعه شود، امکان درمان وجود دارد.

 

وی ادامه داد: در هر دقیقه‌ای که از سکته مغزی سپری می‌شود 2 میلیون عدد از سلول‌های مغزی می‌میرند که بر این اساس در عرض یک ساعت 120 میلیون سلول مغزی از بین می‌رود، بنابراین مراجعه انتقال سریع بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی جهت نتیجه‌بخش بودن درمان الزامی خواهد بود.

 

مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان، کنترل فشارخون، کنترل قند و درمان دیابت، ترک سیگار و قلیان، درمان چاقی، درمان چربی و کلسترول، فعالیت بدنی کافی و ورزش، رژیم غذایی سالم، درمان بیماری‌های قلبی و مصرف منظم داروهای تجویزی را از مهم‌ترین عوامل در زمینه پیشگیری از سکته مغزی اعلام کرد.


انتهای پیام