• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-27314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:

سمپاسی علیه بیماری‌های انگلی در موارد مشکوک انجام می‌شود


مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: اوج سمپاشی علیه بیماری‌های انگلی در فصول گرم است و اجرای آن با شروع سرما تا حدودی سخت می‌شود، ولی در موارد مشکوک و به صورت موردی انجام می‌شود.


محمدباقر حاج‌کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به سمپاشی روی بدن 158 هزار و 190 راس دام در زنجان علیه بیماری‌های انگلی خارجی و تب کریمه کنگو ، اظهار کرد: بر اساس طرح جامع مبارزه با بیماری‌های انگلی خارجی و تب کریمه کنگو، سموم مورد نیاز به منظور سمپاشی روی بدن و جایگاه دام‌های سبک و سنگین و به صورت رایگان به دامپزشکی استان زنجان تخصیص می‌یابد؛ در واقع عملیات سم‌پاشی هر سال با شروع فصل گرما توسط اکیپ‌های دامپزشکی بخش خصوصی و دولتی اجرا می‌شود.

 

این مسئول با بیان این‌که معمولا بیماری‌های انگلی و ویروسی توسط کنه‌ها به دام‌های سبک و سنگین انتقال می‌یابد، ادامه داد: مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، بیماری بسیار خطرناک تب کریمه کنگو است و عامل این بیماری، ویروسی است که توسط کنه‌ها، ابتدا به دام و سپس به طور تصادفی و به خاطر رعایت نکردن موازین بهداشتی به انسان منتقل می‌شود. از این‌رو مطمئن‌ترین راه برای مبارزه با کنه، سم‌پاشی جایگاه‌های نگهداری و روی بدن دام‌ها در دامداری‌های صنعتی و سنتی است.

 

وی افزود: بیماری‌های انگلی دو نوع خارجی و داخلی دارد که نوع خارجی آن، بیشتر در بندپایان، کنه‌ها، کک‌ها، جرب‌ها و شپش‌ها دیده می‌شود؛ در واقع این حشرات به طور معمول از طریق خونخواری موجب ضعف دام می‌شوند و گاهی نیز برخی کنه‌ها، علاوه بر خونخواری، در انتقال برخی از بیماری‌های ویروسی و تک‌یاخته‌ای به دام و انسان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

 

حاج‌کاظمی با تاکید بر این‌که بیماری‌های انگلی داخلی نیز از طریق بندپایان یا حشرات، با خونخواری و یا نیش زدن وارد بدن دام و انسان می‌شود، افزود: بیماری‌های مالاریا، تیلریوز و تب کریمه کنگو در گاو از جمله بیماری‌های انگلی هستند که توسط حشرات و کنه‌ها به انسان و دام منتقل می‌شود. از این‌رو و با توجه به اهمیت پیشگیری از این بیماری‌ها، از ابتدای امسال علاوه بر سم‌پاشی روی بدن دام‌های سبک و سنگین، یک میلیون و 956 هزار و 100 متر مربع از جایگاه‌های نگهداری دام در استان سمپاشی شد.

 

به گزارش ایسنا، عملیات طرح جامع مبارزه با بیماری‌های انگلی خارجی و تب کریمه کنگو توسط هفت اکیپ از بخش دولتی و خصوصی انجام شده است.


انتهای پیام