• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-4586-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دانشجویان از حقوق خود چه می‌دانند؟


رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی استان زنجان اظهار کرد: منشور حقوق دانشجویی، دانشجویان را نسبت به حقوقی که دارند مطلع می‌کند.

 

حسن طغرانگار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه منشور حقوق دانشجویی در سال 93 به دانشگاه‌ها اعلام شد، گفت: این منشور می‌تواند در جهت آگاهی بخشی دانشجویان نسبت به حقوق خود به عنوان دانشجو نقش داشته باشد.

 

وی ادامه داد: این منشور نظیر منشور حقوق شهروندی یک سری از بحث‌هایی را در زمان خود ایجاد کرد که عده‌ای معتقد هستند این منشور جایگاه قانونی ندارد منتهی این منشور یک سند اعلامی است و سند اعلامی از دو جهت مورد بررسی می‌شود و جایگاه قانونی این سند از این جا معنا می‌یابد که حقوق‌هایی که در جاهای مختلف اعلام شده است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: این منشور حقوق یک حالت آموزشی دارد که بخشی از حقوق جزا نیز به این بحث می‌پردازد و مجازات‌هایی را در جهت آموزش مخاطبین خود قرار می‌دهد و این یکی از کارکردهای حقوق جزا است که کارکرد مهمی نیز محسوب می‌شود.

 

عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه زنجان افزود: این منشور حقوقی دارای شش فصل است که در هر فصل به موضوعات مختلف دانشجویی می‌پردازد که فصل اول حقوق اساسی، فصل دوم حقوق آموزش و پژوهش و فصل سوم صنفی و رفاهی و فصل چهارم حقوق سیاسی و دو فصل بعدی حقوق فرهنگی و حقوق انظباطی است.

 

وی خاطرنشان کرد: این منشور در واقع همه حقوق مصوب شده برای دانشجویان را جمع کرده است و به عنوان یک منشور در اختیار دانشجو قرار می‌دهد تا نسبت به حقوق خود آگاهی کافی داشته باشد و بر آن اساس فعالیت کند و در صورتی که با مشکل رو به رو شد نسبت به آن آگاهی یابد.

 

رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی استان زنجان اظهار کرد: در سال 94 نیز دوره‌هایی در جهت آموزش این قوانین به دانشجویان برگزار شد تا دانشجو نسبت به حقوق خود آگاهی کامل یابد.


انتهای پیام