• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-386-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

اسناد خزانه اسلامی؛ اوراقی مبتنی بر بدهی دولت‌ها


مدرس دانشگاه پیام‌نور زنجان و کارشناس اقتصاد گفت: اسناد خزانه اسلامی ابزار مالی مبتنی بر بدهی دولت‌ها است.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با اسناد خزانه اسلامی، اظهار کرد: اسناد خزانه اسلامی، ابزاری مالی است که مبتنی بر بدهی دولت‌ها به ‌نظام بانکی، ذی‌نفعان و تامین‌کنندگان منابع بوده و به‌وسیله خزانه‌داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می‌شود.

 

این کارشناس ادامه داد: در واقع اگر بخواهیم تعریف علمی از اسناد خزانه داشته باشیم، می‌توان گفت که اسناد خزانه، اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که خزانه‌داری کل با بهای اسمی معین و بدون کوپن سود با سررسیدهای حداکثر تا سه سال منتشر کرده و در قبال بدهی‌های مسجل بخش دولتی و با توافق بستانکاران به‌صورت تنزیلی (با کسر از بهای اسمی) در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

 

وی افزود: در واقع دولت می‌تواند با انعقاد قراردادهای مربوط به مبادله‌های واقعی، اوراق بهادار خزانه را برای سررسید معین در اختیار بانک‌ها، پیمانکاران پروژه‌های کوتاه‌مدت یا تامین‌کنندگان نیازهای جاری و به‌طورکلی طلب‌کاران دولت قرار دهد و از این راه نیازها و هزینه‌های جاری و کوتاه‌مدت خود را تامین مالی کند.

 

سلیمانی تشریح کرد: دولت در محاسبات خود پذيرفته كه مبلغی بدهی به پيمانكاران دارد. دولت الان توان پرداخت ندارد اما معتقد است. مثلا تا شش ماه ديگر توان بازپرداخت را خواهد داشت. روی يک برگه بهادار مشخص می‌شود كه دولت به موجب اين برگه مثلا يک ميليارد بدهی به پيمانكار الف دارد و آن را در ٢٩ اسفند ٩٥ خواهد پرداخت که به اين برگه اوراق خزانه اسلامی می‌گويند.

 

این کارشناس اقتصاد خاطرنشان کرد: با توجه به تضمین بانک مرکزی به پرداخت وجه اوراق در سررسید، چنانچه دولت توان پرداخت وجه اسناد خزانه را نداشته باشد، پرداخت آن توسط بانک مرکزی به معنای استقراض غیرمستقیم دولت از بانک مرکزی خواهد بود و پایه پولی کشور افزایش و نتیجتا منجر به تشدید تورم خواهد شد.

 

وی در رابطه با نماد خزانه اسلامی، اظهار کرد: نماد اسناد خزانه با توجه به سررسید آن تعیین می‌شود و برای هر یک از سررسیدهای متفاوت، نماد جداگانه‌ای تعیین می‌شود که مثلاً نماد اخزا 941223 یعنی اسناد خزانه اسلامی که در 23 اسفند 94 سررسید می‌شود.


انتهای پیام