• چهارشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-2985-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

نماینده ولی‌فقیه در سپاه ناحیه زنجان:

«زیارت جامعه کبیره» سند امام‌شناسی شیعیان است


نماینده ولی‌فقیه در سپاه ناحیه زنجان گفت: یکی از آثار ارزشمند امام جعفر صادق (ع) «زیارت جامعه کبیره» است که این اثر یکی از آثار مهم در حوزه امام‌شناسی محسوب می‌شود که شاید قالب افراد جامعه از وجود این سند بی‌خبر باشند.

 

حجت‌الاسلام نجم‌الدین فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: امام جعفر صادق (ع) در 17 ربیع‌الاول سال 83 هجری‌قمری در مدینه متولد شدند. ایشان ششمین امام شیعیان و مشهور به رئیس مذهب جعفری هستند.

 

وی افزود: امام جعفر صادق (ع) در سن ۳۱ سالگی پس از مرگ پدرش امام محمد باقر (ع) به امامت رسیدند، امامت ایشان همزمان با سال‌های پایانی حکومت بنی‌امیه و سال‌های آغازین حکومت بنی‌عباس بود.

 

فتحی تصریح کرد: امام با استفاده از وضعیت نابسامان نظام سیاسی و ضعف بنی‌امیه، فرصت بسیار مناسبی را جهت فعالیت فرهنگی و مذهبی به دست آوردند، به طوری که دوران زندگی ایشان شاهد جنبش فرهنگی و فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون در جهان اسلام بود.

 

وی یادآور شد: بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه‌ها از امام جعفر صادق (ع) نقل شده است و از این سو و مذهب تشیع به نام مذهب جعفری خوانده می‌شود. امام جعفر صادق (ع) پس از پدر بزرگوارشان نقش بسیار مهمی را در تاریخ اسلام ایفا کردند؛ چراکه ایشان با تربیت حدود 4000 شاگرد در علوم مختلف خدمت شایانی به اسلام کردند.

 

فتحی در ادامه گفت: متاسفانه فضای دانشگاهی و حوزوی از مکتب امام صادق (ع) غافل شده‌اند، به طوری که آثار این امام همام در مراکز علمی و دینی ناشناخته و غیرکاربردی باقی مانده است.

 

نماینده ولی‌فقیه در سپاه ناحیه زنجان تصریح کرد: یکی از آثار ارزشمند امام جعفر صادق (ع) «زیارت جامعه کبیره» است؛ این اثر یکی از آثار مهم در حوزه امام‌شناسی محسوب می‌شود که شاید قالب افراد جامعه از وجود این سند بی‌خبر باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های که موجب شده تا در شناخت منابع دینی و روایی با کاستی مواجه شویم، نبود متولی مشخص و واحد در حوزه فرهنگی است، به طوری که هزینه‌های هنگفتی به نام بودجه فرهنگی در دستگاهای مختلفی هزینه می‌شوند، ولی اثرگذار نیستند.


انتهای پیام