• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-14414-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

توصیه مشاور خانواده به نوجوانان؛

قرار نیست والدین اختلاف نداشته باشند!


یک مشاور خانواده و روان‌شناس تاکید کرد: این‌که نوجوانان انتظار داشته باشند والدین‌شان هیچ‌وقت با یکدیگر بحث و یا مشاجره نداشته باشند، دور از واقعیت است.

 

سیدعبدالله احمدی‌قلعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: هیچ‌گاه نباید توقع داشته باشیم که پدر و مادرمان تمام روز را در صلح و صفا با یکدیگر بگذرانند و هیچ اختلافی نداشته باشند. چنین چیزی دور از واقعیت است و شاید فقط در فیلم‌ها نمود داشته باشد؛ چراکه هرکدام از والدین، قبل از این‌که پدر و یا مادر باشند، شخصیت، سلیقه و عقاید مستقلی دارند که در عین تفاهم می‌تواند با یکدیگر تفاوت‌های گاه اساسی و ریشه‌ای داشته باشد. به همین‌خاطر هرگز نباید این‌طور تصور کنیم که والدین باید همیشه و تحت هر شرایطی با یکدیگر موافق باشند و نظرات یکدیگر را تایید کنند.

 

این مشاور خانواده با تاکید بر این‌که اختلاف عقیده هرگز نباید فضای خانه را در مقابل چشمان کودک متشنج و ناپایدار کند، ادامه داد: پدر و مادر حق دارند که با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، اما حق ندارند که بر سر یکدیگر فریاد بزنند؛ چرا‌که در چنین شرایطی کودک این‌طور برداشت می‌کند که یا حق اظهار عقیده ندارد و یا این‌که باید برای همیشه مشاجره‌ای تمام نشدنی و استرس‌آور را به جان بخرد؛ در واقع کودک باید ببیند و بیاموزد که پدر و مادر چگونه و با چه ترفندهایی بر سر یک مساله به تفاهم می‌رسند.

 

وی با بیان این‌که کودک باید یقین پیدا کند که پدر و مادرش، حتی با داشتن اختلاف از دوست داشتن یکدیگر دست نمی‌کشند، افزود: والدین باید به کودکان نشان دهند که انسان حتی ممکن است در برهه‌هایی از زمان با درون خودش هم دچار چالش شود و چالش داشتن اصلا مسئله عجیب و بغرنجی نیست. اما آن‌چه شرایط را بغرنج می‌کند، قهرهای طولانی، فریادهای بی‌امان و تحقیر اعضای خانواده است؛ به عبارتی پدر و مادر اولین کسانی هستند که با رفتار خود، گوش کردن به سخن مخالف و احترام گذاشتن به عقاید متفاوت را به کودک‌شان می‌آموزند و به او می‌فهمانند که در هر اختلاف نظری، قرار است که هر دو طرف پیروز میدان باشند.

 

احمدی‌قلعه خاطرنشان کرد: کودک مهارت دست‌یابی به تفاهم و قدرت حل بحران را از والدین خود و در جریان مشاجرات خانوادگی می‌آموزد، مشروط بر آن‌که این مشاجرات شکل میدان جنگ را به خود نگیرد؛ در واقع هر کدام از ما اختلاف‌نظر را برای اولین بار در چارچوب خانواده‌هایمان مشاهده می‌کنیم و این‌که روند حل این اختلافات چگونه باشد، نقش پررنگی در نوع روابط اجتماعی ما در سال‌های نوجوانی و جوانی ایفا می‌کند.


انتهای پیام