• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-15214-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک متخصص طب سنتی:

گول تبلیغات ماهواره‌ای در خصوص گیاهان دارویی را نخورید


یک متخصص طب سنتی اظهار کرد: گول تبلیغات ماهواره‌ای در خصوص گیاهان دارویی را نخورید.

 

ناصر صابری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی حدود 80 درصد جمعیت جهان از طب گیاهی در درمان بیماری خود استفاده می‌کنند، گفت: متاسفانه باوری در میان مردم رایج است که داروی گیاهی یا گیاه دارویی چون از طبیعت نشات گرفته اگر فایده‌ای نداشته باشد ضرری هم ندارد که البته باور غلطی است.

 

وی ادامه داد: در ضمن باید بدانیم که در سالمندان و کودکان و مادران باردار گیاهان دارویی بایستی با احتیاط مصرف شوند.

 

این متخصص طب سنتی در پاسخ به این سئوال که آیا گیاهان دارویی و داروهای گیاهی را با مقدار مشخصی باید مصرف کنند، گفت: برعکس داروهای شیمیایی که مقدار ماده موثره در هر دارو مقدار مشخصی دارد به طوری که اگر عارضه‌ای هم ایجاد کند پزشک می‌تواند آن را شناخته و اقدام مناسب انجام دهد، دوز گیاهان دارویی نامشخص است. هر چند در سال‌های اخیر که داروهای گیاهی به صورت شربت و قرص و اشکال دیگر با دوز استاندارد تهیه شده وتا حدی این مشکل برطرف شده است، ولی همچنان در مورد گیاهان دارویی دوز نامشخص است و نوع گیاه هر منطقه با منطقه دیگر می‌تواند از نظرمیزان ماده موثره و قدرت آن و کیفیت آن متفاوت باشد لذا مصرف آنها بایستی با دستور پزشک باشد.

 

وی افزود: چه گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی تنها توسط پزشک مجاز به تجویزاست. ولی متاسفانه به علت سودهای کلانی که به نام طب سنتی برای برخی ایجاد می‌شود شاهد مداخله افرادی فرصت طلب وبا سوء استفاده از نام ائمه تحت عناوین طب اسلامی، طب ائمه و اسامی دیگر هستیم.

 

صابری خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی همانند داروهای شیمیایی دارای تاریخ مصرف هستند. برخی از گیاهان از زمان چیده شدن، مدت کوتاهی اثرات دارویی دارند وسپس اثرات خود را از دست داده و بی خاصیت می‌شوند و در برخی پس از مدتی اثرات درمانی از بین رفته و بعضا اثرات سمی پیدا می‌کنند. در مواردی هم افراد ناآگاه در حین جداسازی یک گیاه دقت لازم را نداشته و گیاهان دیگری را به واسطه شباهت ظاهری جمع آوری کرده که می‌تواند سلامت افراد مصرف کننده را به خطر بیندازد، لذا سیاست بر این است که در صنعت تولید داروهای گیاهی به جای استفاده از گیاهان مناطق مختلف با خواص و کیفیات مختلف، از گیاهان پرورشی و استاندارد شده استفاده شود تا مقدار ماده موثره دارو نیز تنظیم شود.

 

وی در خصوص اینکه آیا گیاهان دارویی تداخل دارویی و یا منع مصرف نیز دارند، گفت: تداخل دارویی در مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نیز وجود دارد مثلا مصرف وارفارین در بیماران می‌تواند با آناناس، چای سبز، زردچوبه، گریپ فروت، بابونه، زنجبیل، شنبلیله، شیرین بیان و گیاهان و میوه‌های دیگر تداخل داشته باشد.

 

صابری افزود: مصرف طولانی مدت عرقیات به دلیل ایجاد مقدارکمی الکل چوب در روند تهیه عرق می‌تواند موجب بروز عارضه شود و در مجموع متاسفانه امروز به دلیل مصرف بی‌رویه و نابه‌جای گیاهان دارویی بروز عارضه هپاتیت در حال افزایش است.

 

این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه طب سنتی علی‌رغم مدت طولانی در شناخت و مصرف گیاهان دارویی در ایران پیشرفت چندانی نکرده است، تصریح کرد: به چند عامل می‌توان اشاره کرد از جمله نبود فرهنگ مصرف و آگاهی از گیاهان دارویی، غیر استاندارد بودن گیاهان دارویی عرضه شده برای مصرف، نبود پوشش بیمه‌ای، عدم نظارت بر عطاری ها در خصوص شرایط نگهداری، تاریخ جمع‌آوری و روش جمع‌آوری و آلودگی‌های میکروبی و سموم همراه و عدم حمایت و تخصیص بودجه برای کشت استاندارد گیاهان دارویی.

 

صابری در مورد تبلیغات رسانه‌ای و ماهواره‌ای گفت: متاسفانه از سالها پیش شاهد تبلیغات وسیعی در خصوص معجون‌ها، شربت‌ها، داروهای ترک اعتیاد، چاق کننده‌ها و لاغر کننده‌ها و عناوین دیگر می‌باشیم که بسیاری از این‌ها نه تنها مبنای علمی ندارند بلکه بعضا باعث عوارض غیر قابل جبران نیز شده‌اند. یک مثال آن شربت‌های مختلف که توسط عده‌ای ناآگاه و با سوء استفاده از اعتقادات مردم و اسامی ائمه (ع) تحت عناوین مختلف از جمله شربت امام کاظم تابستانه و امام کاظم زمستانه یا مثلا داروی ابن مسعود و ده‌ها عنوان دیگر با قیمت‌های بالا به فروش ‌می‌رسد و محتویات آنها نیز مشخص نیستند، لذا به مردم تاکید می‌شود گول این افراد و این اسامی رانخورند و سلامت خود را به خطر نیاندازند.


انتهای پیام