• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-15514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان:

دانشجویان فیزیوتراپی مجاز به امر درمان نیستند


مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان گفت: دانشجویان فیزیوتراپی مجاز به امر درمان نیستند.

 

کیانوش کفش‌چی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه ‌یکی از مشکلاتی که در حوزه کار فیزیوتراپیست‌ها مشاهده می‌شود این است که افراد غیرمتخصص جهت درمان به منازل بیماران مراجعه می‌کنند، گفت: مراجعه افراد غیرمتخصص برای درمان به منازل بیماران علاوه بر از دست رفتن فرصت‌های طلایی درمان و توانبخشی بیماران، موجب ضررهای مالی و جانی می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه باید مدارک فیزیوتراپیست نظیر کارت نظام پزشکی یا کارت عضویت انجمن فیزیوتراپی توسط افراد کنترل شود، ادامه داد: در صورت عدم تطابق مدارک فیزیوتراپیست از شروع درمان خودداری کنید و فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی شود.

 

کفش‌چی با اشاره به اینکه گاهی اوقات نیز افرادی تحت عنوان ماساژ درمانی یا متخصص درمان‌های ورزشی و دستی نیز وارد منازل افراد می‌شوند، افزود: این افراد بدون داشتن هیچ نوع تخصص از ناآگاهی بستگان بیمار افراد بیمار سوء استفاده می‌کنند.

 

مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان اظهار کرد: دانشجویان فیزیوتراپی نیز مجاز به امر درمان نیستند و باید دانشنامه فیزیوتراپی را اخذ کرده و مجوز درمان از دانشگاه علوم‌پزشکی استان مربوطه را دریافت کرده باشند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه برخی متخصصان پس از تجویز فیزیوتراپی به بیمار یادآور می‌شوند که فقط به یک موسسه فیزیوتراپی تحصص مورد نظرشان مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: این امر بر اساس ماده 13 و 14شرح وظایف تخلفات صنفی حرف پزشکی درج شده در کتاب قانون نظام پزشکی تخلف محسوب و موجب هدایت هدفمند بیمار به مراکز فیزیورتراپی خاص می‌شود که حق انتخاب را نیز از بیمار می‌گیرد.

 

کفش‌چی افزود: بنابراین از بیمار درخواست می‌شود برای درمان در منزل یا مغازه‌ها، برخی باشگاه‌های ورزشی مجوز فاقد افراد متخصص و صلاحیت اقدام به درمان‌های مختلف از جمله ماساژ درمانی، درمان کشش‌های دستی جهت مبتلایان به دیسک و کمر و گردن و شکست بندهای محلی مراجعه نکنند.


انتهای پیام