• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-786-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/یک روز خوب برای حلقه مفقوده‌ای به نام «پژوهش»/

دانشجویان پژوهشگر برتر استان زنجان تجلیل شدند


با برگزاری آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان، شش برگزیده این جشنواره مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سالن اجتماعات شهید نوری مجتع جهاددانشگاهی زنجان، عصر امروز میزبان جمعی از مسئولان استان و علاقه‌مندان عرصه پژوهش بود، عرصه‌ای که به نظر می‌رسد هنوز هم باید از آن به‌عنوان حلقه مفقوده در تکمیل زنجیره توسعه علمی کشور یاد کرد، با این وجود جهاددانشگاهی زنجان سومین جشنواره خود در این حوزه را نیز برگزار کرد تا نگاه جدی به مقوله پژوهش را در عمل به اثبات برساند.

 

در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به‌شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است. دانسته‌های ما یا با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا بنا به پژوهش‌هایی که خود انجام می‌دهیم، به دست می‌آید.

 

اگر این دانسته‌ها بر پایه نتایج پژوهش‌های قبلی باشد، در واقع به مصرف اطلاعات پرداخته‌ایم و اگر مبتنی بر مشاهدات و تحلیل‌های جاری باشد، تلاش ما به تولید اطلاعات منجر شده است؛ بنابراین، منبع اصلی تولید اطلاعات و دانش جدید در واقع حاصل فعالیت‌های پژوهشی است که انجام می‌گیرد.

 

پژوهش در هر موضوع، به هر گونه و در هر سطحی که انجام شود، تلاشی منسجم و نظام‌مند در راستای توسعه دانش موجود درباره موضوع‌هایی است که با آن‌ها سروکار داریم. پژوهش کوششی است برای یافتن بهترین راهکار‌های ممکن برای حل مشکلات موجود در عرصه‌های زندگی و ما امروز تلاش این تلاش‌گران را که در سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر به عینه دیدیم.

 

در واقع پژوهش موتور محرک پیشرفت و توسعه محسوب می‌شود. حتی اگر نشانه‌هایی از توسعه بدون پرداختن به مبانی پژوهشی رخ دهد آن توسعه مستمر و پایدار نخواهد بود و نمی‌تواند مسیر مطمئنی را طی کند، بنابراین، پژوهش مبنای توسعه است و تضمینی برای استمرار توسعه به‌شمار می‌آید. همچنین، به کار بستن نتایج پژوهش‌های انجام شده در هر زمینه به بهبود راهکار‌ها و روش‌های معمول در زمینه‌های مورد نظر منجر می‌شود.

 

سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان زنجان نیز به پایان رسید و نفرات برگزیده این جشنواره معرفی شدند، جشنواره‌ای که تلاش دارد ضمن معرفی استعدادهای دانشجویی برتر، زمینه‌ای را برای تقویت ارتباط صنعت و پژوهشگران دانشجو در راستای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی کوچک ایجاد کند و بی‌شک تداوم برگزاری چنین جشنواره‌هایی که امروز جهاددانشگاهی زنجان برای برگزاری سه دوره متوالی آن آستین‌ها را بالا زده است، می‌تواند بستری برای حمایت از طرح‌های علمی باشد.

 

به گزارش ایسنا، در آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان زنجان، احسان صبوری دکترای علوم‌پزشکی (پزشکی مولکولی) از دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان، بابک مولایی دکترای تخصصی مدیریت بازرگانی و مدیریت بازاریابی از دانشگاه زنجان، سعید تقوی‌فردود دکترای شیمی آلی از دانشگاه زنجان، فاطمه اونق کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی اسلامی از دانشگاه زنجان، محمدرضا میمنت رشته پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان و وحید گودرزی کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع از دانشگاه زنجان، شش برگزیده جشنواره سوم بودند که مورد تقدید قرار گرفتند.

 

برگزاری سه دوره جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان، از اقدامات ابتکاری جهاددانشگاهی زنجان در عرصه پژوهش و فناوری بود که توانست خلاقیت و تلاش پژوهشگران برتر دانشجو را در زمینه‌های مختلف نشان داده و باعث ایجاد انگیزه در میان دانشجویان شود.


انتهای پیام