• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1186-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

فارغ‌التحصیل دکترای فیزیک از دانشگاه‌های خارج از کشور:

علم را در فضای تصنعی رشد ندهیم


یک فارغ‌التحصیل دکترای فیزیک از دانشگاه‌های خارج از کشور گفت: علم را در فضای تصنعی رشد ندهیم و بودجه کشور صرف تحقیقاتی شود که با دستاوردهای علمی روز دنیا قابل رقابت باشد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، امیر محمدی شامگاه امروز در آیین اختتامیه سومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر استان که در سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: شکاف علمی که هم‌اکنون بین ما و مغرب زمین وجود دارد غیرقابل انکار بوده و می‌توان گفت ریشه این اختلاف دلایل مختلفی دارد.

 

وی افزود: شاید یکی از این دلایل نادیده گرفتن صفت خالق بودن خدای متعال از سوی مسلمانان و توجه به این مسئله از سوی اندیشمندان و پژوهشگران غربی است که با تکیه بر این صفت، روحیه خالق بودن را در خود تقویت کرده و به دنبال خلق ایده‌هایی بودند که باری از روی دوش دیگران بردارند.

 

این نخبه زنجانی در رشته فیزیک، خاطرنشان کرد: ما سیستم رو به ‌رشدی در زمینه پژوهش هستیم و قطعا کاستی‌هایی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که عده‌ای گمان می‌کنند پژوهش امری تشریفاتی است و بود و نبود آن چندان فرقی ندارد.

محمدی با اشاره به اینکه موضوعات بکر و دست‌نخورده زیادی در کشور برای پژوهش وجود دارد، گفت: سئوال مهم این است که آیا ثمره این پژوهش‌ها را در زندگی روزمره می‌توان دید، زیرا وقتی فردی چیزی را در راه علم وقف می‌کند انتظار دارد نتایج کاربردی شدن آن را نیز ببیند.

 

وی افزود: اگر وقف در حوزه علم اتفاق بیافتد، یعنی جایگاه علم و پژوهش در آن جامعه نهادینه شده است، بنابراین نباید ناامید شد، زیرا ما اول راه هستیم و در سایر نقاط دنیا نیز به این صورت نبود که پژوهشگران از ابتدا در یک مسیر صاف و هموار قدم گذاشته باشند. هر چند در این راه باید با تمام توان تلاش کرد و صرفا سیستم را ملامت نکنیم، زیرا بیشترین انتظار باید از خودمان است.

 

محمدی با تاکید بر اینکه زمانی می‌توان گفت یک پژوهش به ثمر رسیده است که کاربردی شده باشد، تاکید کرد: دور از ذهن نیست که برخی از مسائل خارج از اختیارات پژوهشگران است که از آن جمله سیاست‌گذاری‌های کلان نسبت به مقوله پژوهش را می‌توان نام برد.

 

وی تصریح کرد: باید مسیر پژوهش مشخص و همراه با سخت‌گیری علمی باشد و علم را در فضای تصنعی رشد ندهیم و بودجه کشور صرف تحقیقاتی شود که با دستاوردهای علمی روز دنیا قابل رقابت باشد و در کنار این مسئله از دستاوردهای مثبت سایر کشورها نیز استفاده کنیم.


انتهای پیام