• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2284-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس مجمع نمایندگان استان زنجان:

مالیات شرکت‌ها باید داخل استان وصول شود


رئیس مجمع نمایندگان استان زنجان گفت: اینکه مالیات برخی شرکت‌ها خارج از استان وصول می‌شود را پیگیری می‌کنیم، نباید بگذاریم حق استان پایمال شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدمرتضی خاتمی عصر امروز در نشست خبری با تاکید بر این‌که مطبوعات، آیینه تمام‌نمای جامعه هستند و بین اقشار مختلف جایگاه ویژه‌ای دارند، اظهار کرد: شفاف‌سازی امور جامعه، همچنین کمک‌رسانی در جهت اجرای برنامه‌های منتج به توسعه و پیشرفت استان از وظایف مطبوعات است و در واقع این قشر می‌توانند با روشنگری به موقع و مناسب، تا حد زیادی از دردهای جامعه را بکاهند و افق‌های دید را به هم نزدیک کنند. البته مشروط بر این‌که از گزاره‌هایی استفاده کنند که در عین روشنگری، دل‌ها را به هم نزدیک کند.

 

نماینده مردم ماه‌نشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به تعداد جمعیت کشور، سلایق مختلف وجود دارد ولی همگی زیر بیرق جمهوری اسلامی هستیم. مطبوعات باید این نکته را مدنظر قرار دهند که همه امور باید با تکیه بر قانون اساسی ساماندهی شود و هر حرکتی باید در چارچوب همین قانون اساسی باشد. البته مسئولان نیز باید حرمت خبرنگاران را نگه دارند.

 

وی در ادامه و در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص چگونگی ادامه روند اجرای طرح تحول سلامت طی سال‌ آتی، گفت: طرح تحول سلامت زمانی به اجرا گذاشته شد که دسترسی‌ها خوب نبود، تعرفه‌ها پایین بود و متاسفانه پدیده رد و بدل زیرمیزی شایع بود. در چنین شرایطی که خیلی از بیمارستان‌ها حتی تجهیزات متناسب با مطالبات بیماران را نداشتند، دولت طرح تحول سلامت را به تصویب رساند.

 

خاتمی تصریح کرد: در واقع طرح تحول سلامت در بستری اجرا شد که از قبل جاری و ساری بود ولی متاسفانه چون از سال‌ها قبل، نظام ارایه خدمات و پرداخت کشور در حوزه سلامت به صورت موردی است، طرح تحول نیز بر بستری سوار شد که معیوب بود. این نظام القایی است و همین باعث شد که انحرافات موجود در گذشته بعد از اجرای طرح، نمود بیشتری داشته باشد؛ به عبارتی باید ایرادات را بر بستر ارائه خدمات وارد کرد نه اصل طرح، در قانون برنامه پنجم توسعه نیز سعی بر این بود که ایرادات موجود رفع شود ولی موفقیتی حاصل نشد.

 

نماینده مردم ماه‌نشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مجلس در برنامه ششم توسعه تاکید دارد که ریل‌گذاری مسیر اجرای طرح تحول سلامت و نظام ارایه خدمات و پرداخت، اصلاح و به نظام ارجاع و خرید راهبردی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: طرح تحول سلامت هزینه‌های زیادی به بار آورد که فقط 13 درصد از آن پرداخت به پزشکان را شامل می‌شود و مابقی به تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و سایر مسایل برمی‌گردد. عدم تعادل در پرداخت به پزشکان نیز مشهود است ولی این موضوع قدمتی 20 ساله داشته و به اجرای طرح مربوط نیست.

 

وی تصریح کرد: مقرر بود که یک درصد از ارزش‌افزوده، مالیات سیگار، درصدی ازدرآمد حاصل از توقیف کالاهای آسیب‌رسان و 10 درصد از محل هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای این طرح پرداخت شود ولی عملی نشد. در مجموع پولی که کشور برای پیشبرد این طرح هزینه می‌کند خیلی کمتر از کشورهای اطراف است؛ چراکه بخش سلامت در منظر جهانیان بسیار مهم است و با توجه به این‌که GDP ما کوچک است، حتی اگر 8 درصد از آن را در بخش سلامت هزینه کنیم، باز هم کم است.

 

خاتمی در ادامه، در خصوص میزان و چگونگی دریافت مالیات از صنوف، با تاکید بر این‌که قرار نیست صنوف خرده‌پای استان را تحت فشار قرار دهیم، گفت: این موضوع که مالیات بخشی از شرکت‌ها خارج از استان وصول می‌شود را تحت پیگیری قرار داده‌ایم و خوشبختانه از 25 شرکتی که مالیات‌شان خارج از استان وصول می‌شد، 6 شرکت اصلاح شده است. نباید بگذاریم که منافع استان پایمال شود و بهترین ساز و کار برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذار این است که 80 درصد از درآمدهای استان به داخل استان برگردد.

 

وی در ادامه و در رابطه با پتروشیمی زنجان تاکید کرد: باید به آینده پتروشیمی زنجان امیدوار بود و با پیگیری‌های مجمع نمایندگان استان چشم‌انداز این صنعت روشن است. در همین‌ راستا، اگر صندوق توسعه ملی قسط اول راه‌اندازی صنایع پتروشیمی را پرداخت کند، شرکت بلافاصله شروع به کار می‌کند؛ در واقع پتروشیمی زنجان مقرر بود که بعد از کلنگ‌زنی در بازه زمانی سه ساله به نتیجه برسد ولی 12 سال دچار رکود شد. با این وجود امیدواریم در بازه زمانی شش ماه تا یک سال تحرک خوبی به این بخش بدهیم.


انتهای پیام