• جمعه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-3185-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

امام جمعه ابهر:

غفلت و ناسپاسی، جامعه را در معرض آسیب قرار می‌دهد


امام جمعه ابهر از غفلت و ناسپاسی به‌عنوان دو عنصری که می‌تواند جامعه را در معرض آسیب قرار دهد، زیاد کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام جعفر رحیمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه ابهر با بیان اینکه جامعه‏اى پويا و امن و رو به رشد و پيشرفت خواهد بود كه مديرانش با داشتن تعهد و تخصص لازم، خود را همواره خادم دلسوز و بى‏منت مردم بدانند، افزود: مسئولان باید در مقام عمل نيز با پرهيز از هرگونه غفلت، ضمن رصد توطئه‏هاى دشمنان و بستن مجارى نفوذ بدخواهان، بر سرمايه‏هاى اجتماعى به‏ويژه اعتماد و اطمينان مردم بيافزايند و بدين‌سان مهم‏ترين مولفه عزت و وحدت و انسجام ملى را در جامعه نهادينه کنند.

 

وی با اشاره به چند نمونه از عوامل بروز و ظهور غفلت از منظر امام على (ع) پرداخت و تصریح کرد: دست‏كم گرفتن دشمن، خوش‏بينى و خوش‏خيالى در برابر دشمنان، اعتماد به دشمن، بى‏مسئوليتى و بى‏تعهدى و سهل‏انگارى و بى‏برنامگى‏، نمونه‏هايى از عوامل زمينه‏ساز غفلت است كه چه ‏بسا آسيب‌هايى همچون فتنه را دامن مى‏زند.

 

خطیب نمازجمعه ابهر ادامه داد: اگر مديران و خواص با درك واقعيت‌هاى جامعه به‏ويژه مشكلات و گرفتاري‌هاى مردم، صادقانه و دلسوزانه و با نگاهى ملى، نه شخصى و جناحى، عرصه خدمت به مردم به‏ويژه طبقات ضعيف را عبادتى براى خويش باور داشته باشند، قطعاً دشمنان با هر حربه و يا تاكتيك و نقشه‏اى بخواهند به گلوگاه‏هاى تصميم‏ساز و تصميم‏گير، نفوذ و يا جامعه را با ناامني‌هاى مختلف و فتنه‏هاى مرموز مواجه سازند، هرگز موفق نخواهند شد.

 

وی یادآور شد: حوادث اخير اگر چه تلخ بوده و هست و خساراتى را به‏دنبال داشت، اما از حيثى اين اميد را تقويت مى‏كند كه برخى غفلت‏زدگان و آلودگان به شهوت قدرت و ثروت و بازى‏خوردگان عالم سياست كه با عملكرد و مواضع نامطلوب خويش از طرفى باعث اميدوارى دشمنان داخلى و خارجى ملت ايران و از طرفى نيز با سياه‏نمايى و خودباختگى، دلسردى و يأس و نااميدى مردم را دامن مى‏زنند، به فضل الهى به خود آمده و با اصلاح نوع نگاه و رويكردهاى خويش، به منافع و مصالح ملى و استحكام وحدت و انسجام عمومى پيرامون منويات ولايت و رهبرى در برابر توطئه‏ها و فتنه‏ها بيانديشند.

 

رحیمی در ادامه با بیان اینکه عنصر ديگرى كه ممكن است يك امت را در معرض آسيب‏هاى جدى قرار بدهد، كفران نعمت و ناسپاسى نسبت به داشته‏ها و سرمايه‏هاى مادى و معنوى است که به بركت مجاهدت‌ها و ايثارهاى خالصانه به‏دست آمده است، اظهار کرد: البته هر جامعه‏اى در كنار پيشرفت‌ها و توفيقاتى كه دارد ممكن است مشكلات و ناكامى‏هايى نيز داشته باشد كه البته نبايد نسبت به آن‏ها بى‏تفاوت بود و بلكه بايد همواره از مجارى قانونى و با احساس مسئوليت و وجدان كارى مسئولان امر پيگيرى و حل و فصل شود، اما آنچه نبايد گرفتار آن شد ناسپاسى نسبت به خدمات و اقدامات بزرگ و خيره‏كننده‏اى است كه انجام شده است.

 

وی ادامه داد: متأسفانه آنقدر كه در جامعه ما تخريب و سياه‏نمايى و بزرگ‏نمايى ضعف‌ها عادت شده است، هرگز نسبت به توفيقات و پيشرفت‌هايى كه در عرصه‏هاى مختلف، عزت و اقتدار و امنيت براى ميهن اسلامى‏مان به ارمغان آورده است، حرف و سخن و تحليل اقناعى به‏ويژه براى نسل جوان وجود ندارد و در این مهم نیز متاسفانه جناح‌ها و فضاهای مجازی بیشتر از همه خدمات همدیگر را که خدمات نظام است، زیر سئوال می‌برند.

 

امام جمعه ابهر در مورد قضایای اخیر به چند نکته مهم اشاره کرد و گفت: اصل مشكلات و مطالبات به‏حق مردم نبايد ناديده گرفته شود، گلايه‏هاى منطقى مردم همواره بايد از زبان عناصر مرجع و معتمد بازگو شود و همه مسئولان باید خود را خادم این ملت بزرگ دانسته و در حل گرفتاری‌های این مردم تلاش کنند. مسئولان باید به‌وسیله قوانین گره‌های مردم را حل کنند و نه اینکه به‌وسیله قانون به زندگی مردم قفل بزنند. مدیران ارشد استانی و شهرستانی باید در بین مردم باشند و به درد و دل مردم گوش کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه همه بايد بدانند كه وسيله اعتراض و طرح مطالبات، آشوب و اغتشاش نيست، افزود: زيرا آنان كه به‏حق انتظارات و مطالباتى دارند، اولين قربانيان آشوب‌ها خواهند شد و البته اين مردم هستند كه بايد قاطع و شفاف پاسخ اقدامات كور و دشمن شادكن را بدهند، طبيعى است در فضاى ناامن هيچ خواسته‏اى تأمين نشده و بلكه خساراتى به خود مردم و جامعه تحميل خواهد شد.

 

رحیمی تصریح کرد: طبق شواهدى كه وجود دارد، پشت صحنه اغتشاشات، آمريكا، انگليس، رژيم صهيونيستى و عوامل منطقه‏اى آن‏ها همچون رژيم وهابى آل‏سعود است و لذا هوشيارى همه آحاد مردم را مى‏طلبد كه با درايت و بصيرت لازم، دست‌هاى مرموز پشت صحنه فتنه‏ها را ببينند و همچون گذشته دشمنان قسم‏خورده ايران اسلامى را ناكام و مأيوس بگذارند.


انتهای پیام