• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-4386-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/پایان رویداد کارآفرینی «مکس» جهاددانشگاهی زنجان/

مسیر خلاقیت و نوآوری کارآفرینان هموار شد


اولین رویداد استارت‌آپی محصولات کشاورزی با محوریت محصولات سالم (مکس) جهاددانشگاهی زنجان با معرفی تیم‌های برتر به کار خود پایان داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اولین رویداد استارت‌آپی محصولات کشاورزی با محوریت محصولات سالم (مکس) جهاددانشگاهی زنجان، بعد از ارائه طرح‌ها و ایده‌های تیم‌های حاضر در این رویداد کارآفرینی و معرفی تیم‌های برتر به کار خود پایان داد تا مسیر خلاقیت و نوآوری برای کارآفرینانی که امروز دغدغه حمایت و دیده شدن دارند، توسط جهاددانشگاهی زنجان هموار شود.

 

هنوز فرهنگ‌سازی خوبی در زمینه استارت‌آپ‌ها شکل نگرفته است

 

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان به‌عنوان اولین سخنران این مراسم، اظهار کرد: هنوز فرهنگ‌سازی خوبی در زمینه استارت‌آپ‌ها شکل نگرفته است.

 

مهدی عباسی با اشاره به اینکه استارت‌آپی‌هایی که امروز در ایران به جایی رسیده‌اند در واقع همان کسانی هستند که در زمانی که کسی مسئله استارت‌آپ را جدی نمی‌گرفت شروع به کار کردند و این مسئله را جدی گرفتند، گفت: استارت‌آپ چند سالی است که در کشور شروع به کار کرده و خوشبختانه موقعیت خوبی در این زمینه ایجاد شده است، به طوری که در اکثر استارت‌آپ‌ها تصمیم‌گیرندگان استان حضور پیدا می‌کنند.

 

وی ادامه داد: استارت‌آپ‌ها از ۱۰ تا 15 سال گذشته شروع شده‌اند ولی نتوانستیم همگام با سایر کشورها در این زمینه حرکت کنیم و در برخی از مسائل عقب مانده‌ایم. معتقدیم نباید این مسائل را گردن دولتی‌ها انداخت و باید توجه داشت که هنوز هم فرهنگ‌سازی خوبی در این زمینه صورت نگرفته است.

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان با بیان اینکه برای حضوری موفق در این عرصه‌ها باید از خودمان شروع کنیم، گفت: شاید قسمتی از این عقب‌ماندگی به این دلیل بوده که ما به سمت ساختارهای سرمایه نرفتیم و به سمت ایجاد شهر فناوری حرکت نکرده‌ایم.

 

عباسی خاطرنشان کرد: باید به خودمان برگردیم و تا زمانی که نپذیریم که دستگاه‌های دولتی باید خواستار ما باشند و این فرهنگ را در خود ایجاد کنیم که از همان دوران دانشجویی، شکل‌گیری رویدادهای کارآفرینی را در دستور‌ کار خودمان قرار دهیم و با این کار قطعا کشور از چالش بزرگ عبور خواهد کرد.

 

خروج ۲ میلیون هکتار زمین از چرخه کشاورزی

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان‌ نیز به‌عنوان دومین سخنران مراسم اختتامیه این رویداد کارآفرینی، اظهار کرد: ۲ میلیون هکتار زمین طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵ از چرخه کشاورزی خارج شدند.

 

حسین جعفری با اشاره به ‌اینکه در بخش کشاورزی، با چالش‌های مهمی همچون تامین امنیت غذایی مواجه هستیم، گفت: مفهوم تامین امنیت غذایی این است که ما بتوانیم غذای سالم را برای افراد و برای هر شرایطی که قرار دارد، تامین کنیم.

 

وی ادامه داد: این وظیفه مهم در بخش کشاورزی در سال‌های اخیر و با تغییراتی که در جنبه‌های زیست‌محیطی اتفاق افتاده، دچار چالش‌های جدی شده است. یکی از این چالش‌ها بحث تغییرات اقلیم و گرمایش زمین است که به کرات تکرار شده است.


|

 

این مسئول ادامه داد: یکی از چالش‌های مهم بخش کشاورزی، بحث استهلاکی است که در منابع پایه ایجاد می‌شود، در بحث خاک نیز می‌توان گفت که یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات این است که بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵ حدود ۲ میلیون هکتار زمین از چرخه خارج شدند که دلایل مختلفی از جمله فرسایش‌ها و تغییر کاربری‌ها دارد.

 

جعفری افزود: مبحث مهم دیگر، بحث کیفیت تولیدات کشاورزی است و عوامل متعددی در این زمینه تاثیر دارند. در کشوری مثل آمریکا که نقش مهمی در توسعه امنیت غذایی به عهده دارند، فقط ۱۵ درصد مردم به غذای کیفی دسترسی دارند و در کشور ما هنوز آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی این آمار پایین‌تر از این خواهد بود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خاطر‌نشان‌ کرد: برای کاهش این چالش‌ها راهکارهایی که ارائه می‌شود یکی این است که باید دنبال تولید محصولات دانش‌بنیان باشیم و واقعا امکان اینکه ما هر محصولی را در هر جایی تولید کنیم با وجود این محدودیت‌ها وجود ندارد.

 

حمایت اتاق‌های بازرگانی از رویدادهای کارآفرینی

 

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان نیز که یکی از مدعوین این مراسم بود، اظهار کرد: اتاق‌های بازرگانی نقش تسهیل‌گری در حمایت از رویدادهای کارآفرینی دارند.

 

غلامحسین جمیلی با اشاره به ‌اینکه به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها به سمت رسالت اصلی خود در حال حرکت‌اند، گفت: در حوزه صنعت و محیط‌های کسب و کار متاسفانه سرعت‌گیرهای زیادی وجود دارد و سرعت عمل کارآفرین را می‌گیرد.


|

 

وی با بیان اینکه باید تلاش شود تا مشکلات پیش روی کارآفرینان در استان برطرف شود، افزود: یکی از موضوعات اثرگذار در این زمینه مسئله استارت‌آپ‌ها است که به خاطر شکل برگزاری و ماهیت اجرایی می‌توانند راه‌حلی برای کاهش موانع و مشکلات در این حوزه باشند.

 

رئیس اتاق بازرگانی زنجان اظهار کرد: بخش عمده تجربه توسعه اشتغال در کشورهای توسعه یافته از طریق رویدادهای استارت‌آپی تامین می‌شود و بهترین راه‌حل برای رسیدن به این الگوی جهانی، استفاده از تجربه‌های سایر کشورها است.

 

جمیلی با اشاره به اینکه اخیرا یکی از اولویت‌های اتاق بازرگانی، توجه به استارت‌آپ‌ها و محصولات آن است، خاطرنشان ‌کرد: اتاق‌های بازرگانی نقش تسهیل‌گری در حمایت از رویدادهای کارآفرینی خواهند داشت و امیدواریم در استان زنجان نیز به این موضوع توجه ویژه شود.

 

در اقتصاد ضعیف عمل کرده‌ایم

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه زمینه‌های فرهنگی و علمی زیادی در کشور وجود دارد که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است، گفت: متاسفانه در اقتصاد ضعیف عمل کرده‌ایم؛ چراکه زمینه‌های علمی را کمتر به‌عنوان مبنای حرکت‌های شغلی، حرفه‌ای و تخصصی خود قرار داده‌ایم‌.

 

شهرام طهماسبی با اشاره به ‌اینکه ایران یک درصد جمعیت دنیا را داشته اما متاسفانه سهم ایران از اقتصاد جهان نیم درصد است، اظهار کرد: این آمار یعنی یک تاسف برای گذشته و یک امید برای آینده؛ یعنی باید تلاش شود تا فرصت‌هایی که وجود دارد و کاری برای آن نشده را به مرحله اجرا درآوریم و یکی از همین فرصت‌ها، استارت‌آپ‌ها است.

 

وی تصریح ‌کرد: هزاران صنایع خلاق در دنیا توانسته است به ارزش‌افزوده کمک برساند ولی متاسفانه در کشورمان حتی نتوانسته‌ایم سهمی از این موضوع را داشته باشیم و به نظر می‌رسد که مدت‌ها است که به این موضوع توجه نکرده‌ایم.


|

 

این مسئول به معضل کپی‌برداری اشاره کرد و گفت: در حاشیه امن قرار گرفتن برای قشر جوان آفت بزرگی است و باید بپذیریم که قدرت ریسک‌پذیری و قدرت مواجهه با شرایط جدید را باید در خودمان تقویت کنیم.‌ باید وارد بازارهای جهانی شویم و تخصص خود را نشان دهیم و این کار در توان جوانان خلاق و ایده‌پرداز است.

 

وی به برگزاری رویدادهای استارت‌آپی در کشور نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه استارت‌آپ‌ها دولت رویکرد خوبی را پیش می‌برد و زمینه‌ها تا حدودی آماده است. در استان زنجان نیز با همکاری اتاق بازرگانی زمینه‌ها تا حدودی ایجاد شده و به نظر می‌رسد فرصت برای حرکت وجود دارد.

 

اجرای ۶۴۵ رویداد کارآفرینی در سطح کشور تا سال ۱۴۰۰

 

معاون جهاددانشگاهی نیز با بیان اینکه ۶۴۵ رویداد کارآفرینی در سطح کشور برای افق ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، به سابقه سازمان تجاری‌سازی فناوری ‌و اشتغال دانش‌آموختگان اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی در سال ۱۳۷۷ بر اساس آینده پژوهشی، سازمان همیاری اشتغال دانش‌آموختگان را بنا نهاد و ۱۷ آذرماه سالروز تاسیس این سازمان است.

 

محمدصادق بیجندی با بیان اینکه از سال ۷۷ تا ۹۲ بیشترین تولید منابع علمی در کشور و اشتغال و کارآفرینی و تربیت کارآفرینان توسط این سازمان انجام شده است، تصریح ‌کرد: در حال حاضر این سازمان دارای سه پارک علم و فناوری است که در استان البرز و کرمانشاه و تهران دایر بوده و پارک سوم به عنوان یک پارک تخصصی است که در مدت زمان یک تا دو ماه آینده افتتاح خواهد شد.

 

رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه در پارک‌های علم و فناوری جهاددانشگاهی ۵۰۱ شرکت مستقر بوده و برنامه‌های متنوعی در حال اجرا است، گفت: یکی از سه طرح ملی که جهاددانشگاهی در حال مطالعه آن بوده و حائز اهمیت است، بازنگری ‌و آسیب‌شناسی رشته‌های تحصیلی است که معتقدیم یکی از دلایل عدم اشتغال دانشجویان در شغل‌های مناسب همین موضوع است.


|

 

وی به مطالعه طرح ملی نظام جامع هدایت شغلی توسط جهاددانشگاهی نیز اشاره کرد و یادآور شد: هر دانشجو علاوه بر پرونده‌ کسب و کار باید پرونده‌ای نیز در زمینه اشتغال خود داشته باشد؛ فرد باید استعدادسنجی و کارآموزی و کارورزی باید در قالب یک برنامه مدون و منسجم ارائه شود؛ چراکه فرآیند آموزش زمانی کامل می‌شود که هم دانش، هم نگرش و هم مهارت رخ دهد.

 

بیجندی همچنین به طرح ملی پیاده‌سازی الگوی توسعه مشاغل خانگی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح در هشت استان در حال پیاده‌سازی است‌. یکی از بحث‌هایی که بسیار جدی در حال پیگیری هستیم، رویدادی است که با همکاری دستگاه‌های مختلف که در استان زنجان انجام دادند و آن بحث رویدادهای کارآفرینی است.

 

وی ادامه داد: نگاه جهاددانشگاهی به‌عنوان یک سازمان واسطه‌ این است که در مناطق مختلف کشور به ویژه نواحی کم‌برخوردار در این زمینه کارهایی انجام شود و امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ از ۶۴۵ رویداد، قسمتی نیز در مناطق کم‌برخوردار برگزار شود.

 

جایگاه نخست از آن تیم «سیپام» شد

 

در آیین اختتامیه اولین رویداد استارت‌آپی محصولات کشاورزی با محوریت محصولات سالم، تیم سیپام توانست رتبه اول این رویداد را از بین ۱۰ تیم کسب کند. همچنین تیم «کیت محصول سالم» و تیم «گلخانه هوشمند کوچک» به ترتیب مقام دوم و سوم را به دست آوردند.

 

اولین رویداد استارت‌آپی محصولات کشاورزی با محوریت محصولات سالم به مدت ۵۴ ساعت کاری از عصر روز چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه کار خود را با ۵۶ شرکت کننده در قالب 10 تیم شروع کرد و طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه کار خود را ادامه داد تا در پایان، سه تیم سیپام، کیت محصول سالم و گلخانه هوشمند کوچک به عنوان برگزیدگان معرفی شوند.

 

طی برگزاری این استارت‌آپ ۲۶ ایده و طرح مطرح شد و از این میان با رای اکثریت ۱۰ طرح انتخاب شد تا با کمک رهبران و منتورها بر روی این طرح‌ها کار شده و کم و کاستی‌ها بررسی شود و ایده‌ها برای داوران این استارت‌آپ ارائه شود.

 

۱۰ گروه شرکت‌کننده شامل گروه‌های کینوا، سات مکس، بسته‌بندی درازمدت محصولات کشاورزی، کشاورزی هوشمند، سامانه آنلاین توزیع و بازاریابی محصولات خانگی زنان روستایی استان زنجان، گلخانه هوشمند کوچک، زنجیره تولید محصولات سالم از مزرعه تا سفره، هایپر مارکت آنلاین کشاورزی، کیت محصولات سالم و سیپام بودند.

 

گزارش از: زهره میرعیسی‌خانی (خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان)


گزارش تصویری مرتبط


انتهای پیام