• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-19314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان تاکید کرد:

جایگاه ارزشمند صنایع خلاق در اقتصاد مقاومتی


رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان بر جایگاه ارزشمند صنایع خلاق در بحث اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی عباسی در هجدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان، اظهار کرد: اقتصاد و اشتغال دو مقوله مهمی است که در حال حاضر در کشور بسیار مورد توجه بوده و در این بین اقتصاد دانش‌بنیان از جمله مواردی است که در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه مورد توجه قرار گرفته است.

 

این مسئول ادامه داد: صنایع خلاق جایگاه ویژه‌ای را در مبحث اقتصاد مقاومتی داشته و نیاز به سرمایه‌گذاری کم‌تری نسبت به دیگر صنایع دارد، علاوه بر این، این صنایع اشتغال‌آفرینی بالایی را نیز به همراه دارد که این مهم، خود از ویژگی‌های اقتصاد دانش‌بنیان است.

 

وی با اشاره به وجود دانشگاه‌هایی با ظرفیت علمی بالا در استان زنجان، افزود: علاوه ‌بر اینکه این دانشگاه‌ها می‌توانند استان را در تبدیل به قطب علم و فناوری یاری کنند، جهاددانشگاهی زنجان نیز بیش از سه سال است که مطالعاتی را در این بخش آغاز کرده است. همچنین در این مطالعات تبدیل شدن به قطب فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک و نیز توجه به صنایع پاک و پتانسیل استان در حوزه نیروی انسانی هم مورد توجه قرار گرفته است.

 

عباسی، تولید محتوا را یکی از فعالیت‌های جهاددانشگاهی دانست و با بیان اینکه عدم موازی‌کاری با سایر نهادها و یا دانشگاه‌ها نکته مهمی بوده که در این طرح رعایت شده است، ادامه داد: تلاش‌هایی برای راه‌اندازی مرکز رشد صنایع فرهنگی در جهاددانشگاهی زنجان از سال 92 آغاز و پس از آن برنامه شتاب‌دهی این نهاد انقلابی در حوزه صنایع فرهنگی، بازطراحی و به‌روزرسانی شد.

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود جهاددانشگاهی استان در زمینه تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور صنایع فرهنگی، اظهار کرد: مرکز شکوفایی صنایع خلاق جهاددانشگاهی زنجان از بخش‌هایی مانند مرکز نوآوری و شکوفایی (منش)، شتاب‌دهنده فناوری اطلاعات (اشراق)، مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق و نیز مراکز تخصصی توسعه صنایع خلاق مشتمل بر مرکز فناوری‌های نوین رسانه‌ای، مرکز علمی و ترویجی معماری ایرانی و اسلامی، مرکز تولید محصولات فرهنگی و نمایشگاهی و ... تشکیل شده است.

 

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان نیز در ادامه افزود: با توجه به گستردگی حوزه فعالیت صنایع خلاق و تجربیات جدی جهاددانشگاهی زنجان در عرصه فعالیت‌های رسانه‌ای، اولویت فعالیت مرکز شکوفایی صنایع خلاق زنجان، در فاز نخست از سه بخش میراث‌فرهنگی و گردشگری، رسانه‌های صوتی و تصویری و رسانه‌های مجازی تشکیل خواهد شد.

 

محمدحسین حسنی با استناد به تعریف «آنکتاد» در خصوص اقتصاد خلاق، یادآور شد: اقتصاد خلاق یک مفهوم در حال تکامل مبتنی بر دارایی‌های خلاق است که می‌تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی باشد و تولید درآمد کند که به چهار دسته محصولات مبتنی بر آفرینش‌های کارکردی، محصولات هنری، محصولات رسانه‌ای و محصولات میراث‌فرهنگی و گردشگری تقسیم می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای «آنکتاد»، چین در بین کشورهای در حال توسعه، به عنوان بزرگترین صادرکننده صنایع خلاق بوده استٰ به طوری که صادرات کالاهای خلاق چین با سه برابر افزایش از 32 میلیارد دلار در سال 2002 به بیش از 125 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است که این تغییرات، رشد 14.7 درصدی را نشان می‌دهد.


انتهای پیام