• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-24614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل استاندارد استان زنجان:

60 درصد کالاهای وارداتی استان مشمول استاندارد اجباری است


مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: در حال حاضر 60 درصد کالاهای وارداتی به استان مشمول استاندارد اجباری است.

 

داوود کارگرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: به منظور نظارت بر کالاهای صادراتی و وارداتی از محل گمرک استان، در صورتی که کالای وارداتی مشمول استاندارد اجباری برای واردات باشد، استانداردهای مورد نظر توسط بازرسان و کارشناسان استاندارد در این مورد بررسی می‌شود.

 

این مسئول ادامه داد: اگر کالای وارداتی در هنگام بررسی‌ها مشکلی نداشته و در صورت تطابق با استانداردها، این اداره‌کل نسبت به صدور گواهی انطباق برای این کالای وارداتی اقدام می‌کند.

 

وی افزود: استانداردهای مورد قبول برای واردات کالا شامل استانداردهای ملی ایران و استاندارد برخی کشورهایی که فهرست آن‌ها از سوی سازمان ملی استاندارد ایران اعلام می‌شود، است.

 

کارگرزاده خاطرنشان کرد: در استان زنجان بیش از 95 درصد کالاهای وارداتی مختص مواد اولیه و حدواسط واحدهای تولیدی استان بوده و از این میزان حدود 60 درصد مواد اولیه وارداتی مشمول استاندارد اجباری است که برای ترخیص از گمرک استان، بررسی‌ها و صدور مجوز های لازم از سوی اداره‌کل استاندارد استان انجام می‌شود.

 

مدیرکل استاندارد استان زنجان، یادآور شد: طبق مفاد ماده 3 قانون اصلاح و قوانین و مقررات سازمان استاندارد، کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم کردن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین‌المللی و کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای مرغوب خارجی از مأموریت‌ها و وظایف اصلی سازمان ملی استاندارد ایران است.

 

وی تصریح کرد: بر همین اساس بازرسی، آزمایش و تطبیق نمونه کالا با استانداردهای مربوط انجام و نسبت صدور مجوزهای لازم اقدام می‌شود.

 

این مسئول اظهار کرد: کیفیت مواد و کالاهای وارداتی موجب ضرورت و اولویت و توجه به مسائل ایمنی و بهداشتی و اقتصادی باید با استانداردهای ملی جمهوری اسلامی ایران و یا استانداردهای کشورهای مبدأ و یا استانداردهای معتبر مورد قبول سازمان منطبق باشد، اولویت مواد و کالاها را شورای عالی استاندارد تعیین می‌کند.


انتهای پیام