• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-11591-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

قلاده‌بندی 400 قلاده سگ صاحب‌دار در ماه‌نشان


رئیس دامپزشکی ماه‌نشان، از قلاده‌بندی 400 قلاده سگ صاحب‌دار در ماه‌نشان به صورت رایگان خبر داد.

 

جمشید مغانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سگ‌های صاحب‌دار در طول سال با دریافت هزینه، قلاده‌دار می‌شوند ولی امسال طی ایام‌الله دهه فجر، 400 قلاده سگ به صورت رایگان علاوه بر واکسیناسیون از این خدمات برخوردار شدند و در حدود 50 قلاده دیگر نیز تا پایان امسال صد در صد قلاده‌دار می‌شوند.

 

وی با اشاره به این‌که واکسیناسیون سگ‌ها علیه هاری از جمله اقدامات قابل توجه دامپزشکی طی چند روز گذشته به شمار می‌رود، ادامه داد: در طول سال و هر چند وقت یک بار، کارشناسان دامپزشکی به روستاها مراجعت کرده و واکسیناسیون علیه دام‌های سبک و سنگین را به صورت رایگان انجام می‌دهند ولی ارتقای کیفیت اجرای این قبیل برنامه‌ها و ریشه‌کنی بسیاری از بیماری‌های شایع، ارتباط مستقیم و زیادی با همکاری دامداران دارد.

 

مغانلو خاطرنشان کرد: هاری، نوعی بیماری حاد و کشنده ویروسی و مختص سیستم عصبی است و انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار اغلب از طریق گزش به آن مبتلا می‌شوند. از این‌رو واکسیناسیون علیه هاری از مهم‌ترین برنامه‌های دامپزشکی در طول سال به شمار می‌رود و همکاری مستمر صاحبان سگ‌ها را می‌طلبد.

 

رئیس دامپزشکی ماه‌نشان یادآور شد: وظیفه شبکه دامپزشکی شهرستان‌ها، علاوه بر همکاری با مراکز ذیربط در امر آموزش و ترویج بهداشت دام و فرآورده‌های دامی، مبارزه با بیماری‌هایی است که بین انسان و دام مشترک نیست ولی باعث می‌شود که دام درصد بالایی از گوشت و شیر خود را از دست بدهد.

 

مغانلو همچنین با اشاره به اینکه شهرستان ماه‌نشان قطب پرورش ماهی استان زنجان است، یادآور شد: خوشبختانه طی بازدیدهای انجام گرفته و نمونه برداری‌های صورت گرفته مشخص شد که موردی از بیماریهای خطر ناک و کشنده از جمله بیماری VHS در شهرستان ماه‌نشان گزارش نشده است.


انتهای پیام