• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-29314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

استحکام دندان‌ها و استخوان‌های‌تان را به ویتامین D بسپارید


کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: نقش ویتامین D  سبب رشد و استحکام دندان و استخوان می‌شود.

 

عصمت عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه ویتامین D  یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که به آن ویتامین آفتاب هم گفته می‌شود، زیرا در اثر تابش نور خورشید ویتامین D  در پوست ساخته می‌شود، گفت: این ویتامین سبب رشد و استحکام دندان و استخوان می‌شود که این اثر به واسطه نقش آن در جذب کلسیم است.

 

وی ادامه داد: ویتامین D  برای داشتن استخوان‌های قوی و دندان‌های سالم حیاتی است. امروز نقش ویتامین D  در بروز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی، عروقی، انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان روده بزرگ و بیماری ام اس ثابت شده است.

 

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان، اظهار کرد: در گروه سنی نوجوانان طبق مطالعه پورا (بررسی وضعیت ریز مغذی‌ها) در سال 91، بالغ بر 76 درصد گروه سنی نوجوانان در کشور کمبود ویتامین D  داشتند که این میزان در دختران 93.7 درصد و در پسران 58.3 درصد بود که بر اساس یکی از راه‌کارهای سازمان جهانی بهداشت مکمل یاری با ویتامین D  بود که این برنامه از سال تحصیلی 94-95 در سطح کشور آغاز شده و همه دانش‌آموزان تحت پوشش برنامه قرار گرفتند.

 

عباسی خاطرنشان کرد: یک عدد قرص ژله‌ای حاوی 50 هزار واحد ویتامین D  ماهی یک بار و به مدت 9 ماه در سال تحصیلی توصیه می‌شود.

 

وی با اشاره به منابع ویتامین D  گفت: روغن کبد ماهی، ماهی چرب مثل سالمون، زرده تخم مرغ، جگر، شیر و لبنیات غنی شده با ویتامین D از جمله منابعی هستند که حاوی ویتامین D  هستند.

 

این مسئول افزود: ویتامین D  منبع خوب غذایی نداشته و مهم‌ترین منبع ساخت ویتامین D  همان نور خورشید است. در همین راستا لازم است تا دست‌ها، صورت و پاها حداقل 2 بار در هفته به مدت 10 تا 20 دقیقه در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. بهترین زمان از ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر است.


انتهای پیام