• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-30514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

از مقررات بیمه‌ای نقل و انتقال کارگاه‌ها چه می‌دانید؟


مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: در نقل و انتقال کارگاه‌ها، انتقال‌گیرنده باید گواهی تامین‌اجتماعی مبنی بر نداشتن بدهی را مطالبه کند.

 

مسعود علیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که در صورت عدم دریافت گواهی مذکور، طرفین معامله در خصوص پرداخت مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی مسئولیت تضامنی خواهند داشت، اظهار کرد: هنگام عقد قرارداد اجاره کارگاه، باید یک نسخه از اجاره‌نامه به شعبه تامین‌اجتماعی در آن حوزه ارسال شود تا در پرونده مطالباتی کارگاه، ثبت و ضبط شود. این در حالی است که مطالبات سازمان در مدت اجاره از مستاجر کارگاه پیگیری و وصول می‌شود.

 

این مسئول ادامه داد: در صورتی که بنا به اعلام سازمان تامین‌اجتماعی، انتقال‌دهنده بدهی غیر قطعی داشته و به آن معترض باشد، می‌تواند با پرداخت بدهی خود به صورت سپرده، نسبت به انتقال سند اقدام کند. در این صورت حق اعتراض او به میزان بدهی اعلام شده بر اساس ضوابط و مقررات به قوت خود باقی خواهد ماند.

 

وی افزود: دفاتر اسناد رسمی مکلف هستند طبق قانون، هنگام تنظیم سند رسمی نقل و انتقال، در رابطه با بدهی انتقال‌دهنده از شعبه تامین‌اجتماعی استعلام کنند و پس از دریافت گواهی عدم بدهی، نسبت به نقل و انتقال کارگاه اقدام کنند. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی مدت زمان پاسخ به استعلام‌ها در خصوص صدور مفاصاحساب موضوع ماده 37 قانون را به یک روز کاهش داده است.

 

علیاری خاطرنشان کرد: کارفرمایانی که مدت اعتبار پروانه کسب آن‌ها به پایان رسیده است، باید قبل از تجدید پروانه بدهی مربوط به حق بیمه ایام گذشته را پرداخت کنند. همچنین اگر کارفرما فعالیت خود را تغییر دهد و متقاضی صدور پروانه جدید باشد، دریافت گواهی ماده 37 مفاصاحساب تامین اجتماعی الزامی است.

 

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان یادآور شد: اگر  به هنگام نقل و انتقال کارگاه‌های فاقد اجاره‌کار، مفاصاحساب موضوع ماده 37 قانون دریافت نشود، انتقال‌دهنده و انتقال‌گیرنده مسئول پرداخت مطالبات مربوط به قبل از تاریخ انتقال کارگاه به کارفرمای جدید هستند.


انتهای پیام