• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-9691-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/استان زنجان در آیینه ایسنا/

ابهر؛ میزبان مهربان گردشگران نوروز


ابهر با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی می‌تواند یکی از مقاصد خوب و به یاد ماندنی برای گردشگری در تعطیلات نوروزی باشد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ابهر یکی از شهرهای استان زنجان و مرکز شهرستان ابهر است. این شهر با ۹۹ هزار و ۲۸۵ نفر جمعیت در سال گذشته به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان زنجان پس از شهر زنجان محسوب می‌شود. ابهر در ۹۰ کیلومتری جنوب شرق زنجان و ۲۳۰ کیلومتری غرب تهران واقع شده‌است.

 

در متون تاریخی آمده است ابهر در قدیم اوهر نامیده می‌شده ‌است. مردم محلی به آن اَبَر می‌گویند. نام ابهر از آب + هر تشکیل شده و در زبان تاتی به معنی آب آسیاب است. ریزآبه‌های ابهررود از قدیم آسیاب‌های زیادی را به چرخش درآورده که امروز آثار برخی از آنها باقی است. همانند سال‌های گذشته و با نزدیک شدن به ایام نوروز مردم مهمان‌نواز ابهر نیز آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی می‌شوند.

 

ابهر آماده استقبال از مسافران نوروزی است

 

در همین رابطه فرماندار شهرستان ابهر با اشاره به اینکه شهروندان ابهری در کنار دستگاه‌های اجرایی برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده می‌شوند، اظهار می‌کند: مردم نقش مهمی در توسعه گردشگری منطقه دارند.

 

علی حیدری می‌گوید: عموم مردم به‌ویژه در بخش گردشگری روستایی، نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری منطقه دارند و با توجه به فرا رسیدن ایام سال نو و تعطیلات نوروزی که فرصت مناسبی برای مسافرت و حضور گردشگر در این شهرستان است، تمهیدات لازم برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در دستور کار است.

 

وی با بیان اینکه علاوه بر آماده‌سازی فضای شهری، گردشگری روستایی یکی از مولفه‌هایی است که می‌تواند در آشنایی با تاریخ و فرهنگ بومی شهرستان موثر باشد، خاطرنشان می‌کند: حضور جدی روستاییان در این عرصه گامی در راستای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و مرتبط با صنعت توریسم و گردشگری است.

 

فرماندار شهرستان ابهر با تاکید بر اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته چندین روستای هدف گردشگری در شهرستان ابهر آماده میزبانی از گردشگران و مهمانان است، تاکید می‌کند: در تعدادی از این روستاها نیز با همت اهالی روستا، خانه‌های بوم‌گردی افتتاح شده است.

 

بازدید از آثار هزاره‌های اول و دوم تاریخ را از دست ندهید

 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر می‌گوید: یکی از اماکنی که گردشگران نوروزی می‌توانند از آن بازدید کنند، موزه باستان‌شناسی ابهر با آثاری از هزاره‌های اول و دوم تاریخ است.

 

مهدی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار می‌کند: اقدامات لازم برای استقبال از مسافران نوروزی در دست اقدام است و تلاش شده تا در ایام نوروز زمینه بازدید حداکثری گردشگران و مسافران نوروزی از موزه و اماکن تاریخی و گردشگری ابهر صورت گیرد.


|

 

وی با اشاره به اینکه موزه باستان‌شناسی در بقعه پیراحمد زهرنوش در خیابان 17 شهریور ابهر قرار دارد، می‌افزاید: در این موزه آثاری از عصر آهن و هزاره‌های اول و دوم، دوره اسلامی و تا دوره معاصر در معرض دید عموم قرار دارد.

 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر می‌گوید: تمهیدات لازم برای حضور گردشگران در همه اماکن تاریخی نیز صورت گرفته که از آن جمله می‌توان روستای درسجین، مسجد زیدالکبیر، مسجد تاریخی قروه، امامزاده یعقوب صائین‌قلعه، امامزاده اسماعیل شناط و آبشار کوله‌خانا را نام برد.

 

بقعه پیر احمد زهرنوش

 

بقعه پیر احمد زهرنوش مربوط به سده ۶ و ۷ هجری قمری است. این بنا در حاشیه جنوبی شهر ابهر واقع شده و در تاریخ اول مهر ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۹۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

این بقعه آرامگاه سه تن از بزرگان ابهر است و به گفته محمد آقامحمدی این بنا بر بقایای خانقاهی متعلق به قرن چهارم هجری ساخته شده است. خانقاه اولیه متعلق به ابوبکر محمد بن عبدالله ابهری متوفی ۳۳۰ هجری قمری بوده است و بنا به گفته ابوالمعالم فخیم ابهری در جلد دوم از کتاب ابهر جلوه‌گاه تمدن باستان، سه تن از علما و فقهای برجسته ابهر در این محل مدفون هستند. نخستین آنان ابوبکر محمد بن عبدالله ابهری است که در قرن چهارم هجری می‌زیسته است. مولانا شیخ شهاب‌الدین ابهری که در اوایل دوره صفویه می‌زیسته دومین فردی است که در این محل دفن شده و نفر سوم مولانا قطب الدین احمد ابهری معروف به پیر احمد زهر نوش متوفی ۵۷۷ هجری است.


|

 

این بنا در سال‌های اخیر و با گسترش شهر به بخشی از شهر ابهر تبدیل شده است. در بین مردم ابهر معروف است که مکان این بقعه با رونق شهر بارها درون شهر قرار گرفته و پس از گذشت آن دوران به بنایی در حاشیه ابهر تبدیل شده است. در حال حاضر این بنا در میان میدانی به همین نام در جنوب ابهر قرار دارد.

 

جنس بنای بقعه آجر است و با توجه به بی‌پیرایه بودن بناهای اطراف، احتمال می‌رود کاربری اولیه آن خانقاه باشد. معماری مقبره یک بنای چهارطاقی است. این بنا با شکست‌ها و جرزهای ایجاد شده، از داخل به بیست وجهی تبدیل شده است. بر فراز چهار طاقی مقبره گنبد زیبایی به سبک پنج و هفت از گونه گنبدهای سلجوقی استوار گشته است. این گنبد به گنبدهای مساجد جامع قروه و سجاس مانند است.

 

علاوه بر ورودی مقبره از ساختمان غربی، ورودی اصلی مقبره از بیرون دری در ضلع شمالی بنا و کف مقبره یک پله بالاتر از ورودی در اصلی است و محل گورها در سرداب قرار دارد. سرداب با پلان چلیپا بوده که پنج پله پایین‌تر از کف مقبره بوده و سقف سرداب طاقی از جنس آجر است.

 

« درسجین»؛ روستایی بدون مانع عبور و مرور برای معلولان

 

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ابهر می‌گوید: در طرح هادی، روستای درسجین تمام موارد ایجاد زمینه حضور معلولان و سالمندان در اماکن عمومی لحاظ شده است.

 

شهرام رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار می‌کند: روستای درسجین ابهر در 13 کیلومتری جنوب‌شرقی ابهر قرار گرفته و با توجه به اینکه یکی از روستاهای هدف گردشگری استان زنجان است، در طرح هادی، علاوه بر بهسازی روستا، همه موارد مربوط به ایجاد زمینه حضور بدون مانع معلولان و سالمندان در آن لحاظ شده است.


|

 

روستای درسجین یکی از 76 روستای هدف گردشگری در سطح کشور و دارای جاذبه‌های توریستی فراوانی است نیز از فرصت‌های گردشگری شهرستان ابهر به‌شمار می‌رود.

 

با حضور بخش خصوصی و به همت اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری چهار خانه بوم‌گردی برای اسکان مسافران در این روستا افتتاح شده و در ایام نوروز نیز آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.

 

آبشار «کوله‌خانا» در ابهر؛ جاذبه‌‌ای برای دوستداران طبیعت

 

اگر از جاده ترانزیت به جاده شمالی ابهر خارج و مسیر جاده رشت به سمت روستای مرشون را حدود 22 کیلومتر طی کنید به روستای کوله‌خانا می‌رسید، این روستا در سمت چپ جاده در قسمت پایین رودخانه قرار دارد.


|

 

خلق طبیعت زیبا با عناصر آب، کوه و انواع درختان انبوه تابلویی زیبا از عظمت و زیبایی خالق هستی را نشان می‌دهد. مسیر رودخانه و آبشار زیبای آن یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان ابهر است. در امتداد رودخانه اگر ادامه مسیر دهید و از سمت راست روستا حرکت کنید صدای پای آب وآبشار را می‌شنوید.

 

ابهررود؛ رودخانه‌ای به قدمت تاریخ کهن ابهر

 

این رودخانه از دو شاخه دائمی و فصلی تشكیل شده که شاخه فرعی آن از حوالی چمن سلطانیه سرچشمه می‌گیرد و در نزدیكی ابهر به شاخه اصلی می‌پیوندد. شاخه اصلی آن از كوه‌های غرب و جنوب غربی ابهر سرچشمه می‌گیرد. جهت جریان این رودخانه شمال غربی - جنوب شرقی است و پس از گذشتن از شهرهای صائین‌قلعه، هیدج، ابهر، خرم‌دره، ضیاء‌آباد در جنوب تاكستان به رود شور می‌پیوندد. در حال حاضر سد کینه‌ورس بر روی این رودخانه اجرا شده است.

 

سد کینه‌ورس

   

این سد در فاصله 14 کیلومتری جنوب‌غربی ابهر و حدود 5 کیلومتری روستای کینه‌ورس قرار دارد و بر روی شاخه‌کینه‌ورس از رودخانه ابهررود که از جنوب به طرف شمال جریان داشته و به دشت تاکستان وارد می شود و این محل با طبیعت زیبایش به یک منطقه تفریحی تبدیل شده است.

 

چشمه علی بلاغی

 

چشمه علی بلاغی یکی از چشمه‌های شهرستان ابهر در جاده ابهر به قیدار واقع شده است.این چشمه در عرف منطقه دارای ویژگی‌های مذهبی نیز بوده و مردم در مناسبت‌های مختلف جهت برآورده شدن راز و نیازهای خود در آن حضور پیدا می‌کنند و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان ابهر و راه آن در جاده قیدار، پس از عبور از روی پل کینه‌ورس، نرسیده به «آق سو» در سمت چپ، قرار دارد که پس از عبور حدود 2 کیلومتر جاده و با اندکی پیاده‌روی در بالای تپه مشاهده می‌شود.

 

قروه، میزبان مسجد 1025 ساله

 

روستای قروه که قدیمی‌ترین مسجد استان زنجان با قدمت 1025 سال را در خود جای داده و معماری صخره‌ای دست‌کند نیز در آن وجود دارد، از دیگر جاذبه‌های گردشگری ابهر است.

 

امامزاده زیدالکبیر در منتهی الیه شرق شهرستان ابهر در استان زنجان قرار دارد، که بر اساس کتاب منتقله الطالبین نسبت شاهزاده زیدالکبیر به نخستین پیشوای شیعیان جهان باز می‌گردد .

 

گنبد این بنا دوپوش و از نوع رک است که با گلویی مخروطی و بلند خود تداعی برج‌های آرامگاهی است، سبک خاصی که در سده‌های سوم و چهارم هجری قمری وارد عرصه معماری ایران کرد، از جمله ویژگی‌های این گنبد سطوح خارجی آن است که دارای پوشش کاشی فیروزه‌ای مزین به طرح‌های هندسی و کاربندی رنگی زیبای آن بر سطح گچی در نمای داخلی است.


|

 

بدنه گریو بلند، از آجرکاری زیبایی برخوردار است و در بالای آن، قطار متناسبی ایجاد شده که یک لبه پیش آمده را بر روی خود حمل می‌کند و از روی آن، بدنه مخروطی شکل گنبد بر پا شده‌است. بلندی دکل بنا، ۱۳ متر، ارتفاع گنبد، و قطر ساقهٔ آن ۵ متری است. گنبد بنا از نوع دو پوسته بوده که پوستهٔ داخلی آن در ارتفاع ۵ متری از سطح بقعه قرار دارد.

 

به استناد متن کتاب منتقله الطالبین، شجره نامه امامزاده شاهزاده زیدالکبیر به مولای متقیان رسیده است. وی ابوعلی محمد بن احمد بن عبدالله بن دردار بن حسین بن زید شهید بن علی زین العابدین بن حسن بن علی بن ابیطالب (ع) است که از شهر مدینه به شهر ابهر عزیمت نموده است. امامزاده زیدالکبیر (ع) نوه برادری حضرت عبدالعظیم شهر ری است. عده‌ای از علمای انساب من جمله سیدابوالعزّ نسابه، نسب وی را با محمد ساطوره بن احمد بن عبدالله القاضه اشتباه نموده‌اند که امام فخر رازعابه این مطلب اشاره دارد.

 

تپه تاریخی صایین‌قلعه

 

تپه تاریخی صایین‌قلعه، به هزاره اول پیش از میلاد تعلق دارد با وسعت 40×60 و ارتفاع 4 متر، در داخل محوطه امام‌زاده یحیی (ع) قرار گرفته است. گمانه‌های موجود حاکی از این است که وسعت این تپه تاریخی بیشتر از تپه امروزی بوده است. قبرهای موجود در محوطه از زیست انسان‌ها در این تپه و در سه دوره مشخص در این تپه حکایت دارد. آثار کشف شده از این تپه بر استقرار انسان ها در هزاره اول قبل از میلاد، قرن هشتم هجری قمری و آثار مربوط به دوره‌های جدیدتر اسلامی گواهی می‌دهند.

 

به دلیل تاریخ دیرین صائین‌قلعه، محوطه و آثار باستانی متعددی در گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورد که بسیاری از آنها اکتشاف نشده و از آن جمله می‌توان به تپه باستانی علی یورد، تپه باستانی موجود در محوطه امامزاد یحیی، محوطه قدیمی طالیب ایوانی (ایوان طالب)، حوض باستانی گاودره. همچنین بقعه‌های متبرکه چند امامزاده از جمله امامزداه یعقوب، امام زاده یحیی، ینگه امام (سارا و قاسم)، امامزداه عبدالله اشاره کرد.


|

 

تپه علی یورد یا محوطه باستانی در میان دشت حاصل خیز «اولیاجو» (شکل تغییر یافته نام الجایتو شاه مغول) قرار داشته و حدود ۲۶ متر ارتفاع دارد و به علت ریخت و شکل ظاهری احتمالاً به دست بشر ایجاد شده است. یورد در زبان ترکی هم به معنای ملک و زمین‌های علی است اما از علت دقیق و تاریخ به وجود آمدن این محوطه اطلاع دقیقی در در دسترس نیست. این اثر در تاریخ دوازدهم دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۴۵۱ در دفتر ثبت آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

از مکان‌های گردشگری شهر نیز علاوه بر امامزاده یعقوب، دربند و آبشار خراسانلو در شمال صائین قلعه سلسله کوهایی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار جالب و خیره کننده‌ای می‌باشند از جمله جاذبه‌های طبیعی این کوها دربند و اوجاق (مکان زیارتی در کمرکش کوه) و همچنین آبشار در خراسانلو و سد چرگر را می‌توان برشمرد. همچنین در کوه‌های شمالی ده‌ها معدن فعال گرانیت و سنگ آهک وجود دارد.

 

هیدج؛ زادگاه حکیم هیدجی

 

هیدج یکی از شهرهای ابهر است. این شهر محل تولد حکیم هیدجی (حکیم و فیلسوف) است. زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجه‌ای خاص هیدج است. این شهر دارای ادبا و شاعرانی مانند ملامحمدعلی معروف به حکیم هیدجی، عوضعلی صالحی معروف به رهگذر هیدجی و شاعران دیگر از جمله علی کیانی (کیان)، حمیده صالحی (غریبه)، نعیمه مرسلی (ن.م.رها) است که انجمن شعرای این شهر از قدیمی‌ترین انجمن‌های ادبی است. این شهر دارای حوزه علمیه با قدمت بالای یک قرن‌است، که بزرگانی چون فخیم ابهری، حکیم هیدجی، استاد بلاغت‌نیا در آن پرورش یافته‌اند.


در گذشته مردمان آن را «هیه» می‌گفتند، که در آن دروازه و کاروانسرا برای استراحت کاروان بوده، نام هیدج از هودج یا محمل گرفته شده که در زمان‌های گذشته برای حمل بزرگان استفاده می‌شده است، قدمت این شهر به زمان‌های دور برمی گردد ولی از زمانی که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن در گنبد سلطانیه‌است، هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستایی دور بوده، دخترش دچار بیماری شدیدی شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت می‌کند از آنجا که این منطقه آب و هوایی بسیار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌ای زیبا از سنگ مرمر سفید و کمیاب برایش بنا می‌کند، که در سال ۱۳۵۲ توسط تاراجگران هویت ربوده شد و از آن زمان نام هیدج در بین شهرهای معروف در تاریخ ایران بیاد ماند.


انتهای پیام