• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-4787-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان:

دولت دوازدهم از آفرینش‌های هنری حمایت می‌کند


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: دولت دوازدهم از خلاقیت‌ها و آفرینش‌های هنری حمایت می‌کند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فاطمه کرباسی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، با تاکید بر این‌که اصلی‌ترین مبحث اداره‌کل، بحث فرهنگی است، اظهار کرد: فرهنگ مجموعه پیچیده‌ای از ارزش‌ها و عادات و نموداری از شخصیت مردم هر منطقه است. این در حالی است که در مقابل کلمه فرهنگ، کلمه بی‌فرهنگی یک اصطلاح غلط است و باید کلمه نافرهنگ را به کار ببریم.

 

وی ادامه داد: فرهنگ عبارت است از هنر، ادبیات، علم، آفرینش‌ها، فلسفه و دین و نوع رفتاری که منبعث از ژنتیک و حوادث است، فرهنگ محسوب نمی‌شود؛ در واقع آموخته‌هایی که تبدیل به باور می‌شود فرهنگ تلقی می‌شود و تغییر فرهنگ بسیار مشکل است. آثار کارهای فرهنگی نیز خیلی زود خود را نشان نمی‌دهد و مستلزم این است که افرادی صبور سکاندار مجموعه باشند.

 

کرباسی با بیان این‌که بخش غیرمادی فرهنگ، هنر نام دارد، تصریح کرد: بهترین پایگاه فرهنگ بین کشورها و تمدن‌ها، هنر است. نفس هنر یعنی خلاقیت و هنرمند ویژگی غریزی ممتازی دارد که او را در آفرینش هنر همراهی می‌کند. خلاقیت نیز یعنی این‌که یک راه نرفته را برویم و یا یک راه رفته را با نگاه دیگری ببینیم.

 

این مسئول در ادامه افزود: رئوس برنامه‌های دولت دوازدهم در حوزه فرهنگ در قالب پنج مورد دسته‌بندی شده است که حمایت از خلاقیت‌ها و آفرینش‌های هنری، مردمی کردن فرهنگ و هنر، تقویت آموزش‌های هنری و کتابخوانی، حمایت از هنرمندان و نام‌آوران عرصه فرهنگ، تمرکززدایی فرهنگی و سهیم کردن مقامات محلی در اداره امور فرهنگی را شامل می‌شود.

 

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در ادامه تاکید کرد: عمده فعالیت‌ها و تلاش‌های اداره‌کل در این راستا بود که سیاست‌های دولت در حوزه فرهنگ و هنر عملیاتی شود و نماینده خوبی برای مقام عالی وزارت در استان باشیم.

 

ناصر مقدم افزود: برای این‌که چنین سیاست‌هایی عملیاتی شود، در استان رویکردهایی داشتیم که اهم آن‌ها برنامه‌محور بودن فعالیت‌ها بود. این در حالی است که گفتمان اعتدال فرهنگی در زنجان تدوین و به‌عنوان الگو برای همه استان‌ها ارسال شد.

 

وی با تاکید بر لزوم توجه متوازن به اجرای برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف، ادامه داد: ارشاد دستگاه چندبعدی است و همه افراد تحت پوشش حوزه‌ها انتظار خاصی از ارشاد دارند. خوشبختانه طی سال‌های گذشته و با توجه به توسعه تشکل‌های غیر دولتی در فرهنگ و هنر، خانه مطبوعات و خانه هنرمندان احیا شد و همه تلاش‌ها در این راستا بود که انجمن‌های فرهنگی و هنری در همه حوزه‌ها شکل بگیرد.

 

مقدم تصریح کرد: به‌کارگیری خلاقیت و ابتکار در تعریف برنامه‌ها، برگزاری جشنواره شکوه شکیبایی، برگزاری جشنواره‌های قرآنی، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری رمضان، مراسم نکوداشت علمای برجسته استان، جشنواره سراسری پوستر آیات و جشنواره فیلم ارزشی از جمله اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال‌های اخیر به شمار می‌رود.

 

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با تاکید بر مشارکت دادن افراد صاحب‌نظر و مجرب در تصمیم‌گیری‌ها، افزود: تشکیل 16 کارگروه و حضور 118 نفر به‌عنوان مشاوران ارشد از برجسته‌ترین اقدامات اداره‌کل طی سال‌های اخیر است. همچنین شایستگی افراد معیاری برای بهره‌گیری از آن‌ها در مجموعه به شمار می‌رفت؛ در واقع اداره‌کل ارشاد جایگاه خوبی بین صاحب نظران دارد و همین مسئله به کسب رتبه‌های برتر در مقاطع مختلف، تعامل سازنده با مقامات ارشد استان و نمایندگان مجلس منتج شد.


انتهای پیام