• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-24714-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون بهزیستی استان زنجان خبر داد:

آموزش ۵۰۰ معلول در مراکز حرفه‌آموزی بهزیستی


معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان از آموزش ۵۰۰ معلول در مراکز حرفه‌آموزی بهزیستی طی پارسال خبر داد.

 

فرهاد میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که طبق قانون حمایت از حقوق معلولان، همه هزینه‌های مربوط به دوره‌های آموزشی معلولان باید توسط بهزیستی پرداخت ‌شود، اظهار کرد: توانمندسازی یکی از برجسته‌ترین استراتژی‌های بهزیستی برای جامعه هدف به شمار می‌رود و اختصاص مسکن، ایجاد اشتغال، ازدواج و حرفه‌آموزی در راستای تحقق این مهم صورت می‌گیرد.

 

این مسئول ادامه داد: توانبخشی حرفه‌ای مجموعه‌ای از خدمات است كه افراد دارای معلوليت‌های حسی- حرکتی و معلولیت‌های ذهنی، همچنین افراد مبتلا به اختلالات طیف اتیسم به منظوردست‌يابی به مهارت‌ها و توانمندی‌های لازم از آن برخوردار می‌شوند. در حال حاضر نیز ۱۳ مراکز روزانه توانبخشی در سطح استان فعالیت می‌کنند.

 

وی افزود: مراکز روزانه توانبخشی با مجوز رسمی و تحت نظارت بهزیستی جهت ارائه خدمات آموزشی وتخصصی توانبخشی به گروه‌های هدف سازمان فعالیت می‌کنند و در قبال ارائه خدمت به معلولان از بهزیستی یارانه دریافت می‌کنند. این مراکز شامل مراکز آموزشی، حرفه‌ای و کارگاه‌های حمایت شده جهت معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن هستند .

 

میرزایی تصریح کرد: کشف و رشد توانمندی‌های مددجویان کم‌توان‌ذهنی، جبران نقایص شناختی، حرکتی و اجتماعی مددجویان کم‌توان ذهنی، آماده‌سازی مددجویان برای کسب استقلال نسبی در حرفه و فعالیت‌های اجتماعی و فعال کردن خانواده‌های این افراد در بخش آموزش از اهداف مهم بخش توانبخشی حرفه‌آموزی محسوب می‌شود.

 

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: در مراکز حرفه‌آموزی، کاردرمانگر خدمات توانبخشی از جمله کاردرمانی، گفتاردرمانی، موسیقی‌درمانی، رفتاردرمانی، آموزش مهارت‌های خودیاری، مهارت‌های روزمره زندگی و آموزش رفتار و برخوردهای مناسب اجتماعی را به معلولان آموزش می‌دهد.


انتهای پیام