• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-28814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک مسئول در دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

کمبود دارو در داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود


مدیر امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: کمبود دارو در سطح داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جواد میانداری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت دارو در سراسر کشور با وضعیت نامناسبی رو به رو است، گفت: این در صورتی است که دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این زمینه وضعیت مطلوبی دارد و کمبود دارو در سطح داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود .


وی ادامه داد: افزایش قیمت داروها به صورت غیر منطقی نیست و این افزایش قیمت، سالیان سال به صورت منطقی وجود داشته است و متناسب با نرخ تورم به میزان 5 درصد وجود داشته است .


این مسئول خاطرنشان کرد: قیمت دارو در سطح کشور به صورت غیرمنطقی افزایش نداشته است اما برخی از داروهای وارداتی افزایش 30 درصدی داشته است، در حالی‌ که داروهای ایرانی همان 5 درصد تورم سابق را داشته‌اند .


رییس اداره نظارت بر داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه نباید خود را در مورد کیفیت داروهای ایرانی فریب بدهیم، افزود: برخی از داروهای خارجی از نمونه‌های ایرانی بهتر است اما قریب بر 60 درصد داروهای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار هستند .


میانداری افزود: بحث قیمت‌گذاری در مواردی می‌تواند باعث محدودیت تولید کننده دارو باشد و این در مواردی باعث کاهش کیفیت دارو می‌شود؛ چراکه تولید کننده باید قیمت تمام شده دارو را متناسب با قیمت گذاشته شده بر روی دارو هماهنگ کند .


این مسئول با اشاره به اینکه بدهی بیمه‌ها همچنان به داروخانه‌ها ادامه دارد، خاطرنشان کرد‌: بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌های خصوصی کاهش یافته و این میزان را به چهار تا پنج ماه رسانده است ولی در بخش‌های دولتی همچنان این بدهی ادامه دارد و در برخی موارد این بدهی به بالای یک سال می‌رسد .


وی اظهار کرد: مصرف دارو در کشور به مراتب بالا است و در برخی موارد حتی تجویز پزشک هم درست نیست و پایین بودن قیمت دارو در این زمینه نیز بی‌تاثیر نیست.


انتهای پیام