• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3886-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران:

امکان مشاهده هلال ماه رمضان وجود دارد


عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران اظهار کرد: امکان مشاهده هلال ماه رمضان وجود دارد .


اسدالله قمری‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه امکان مشاهده هلال ماه رمضان با رعایت شرایطی ممکن است، گفت: در شامگاه امشب هلال ماه رمضان قابل مشاهده است، به این معنی که با قرار گرفتن در موقعیت غرب و شمال‌غرب از لحظه غروب خورشید فرصت جست‌وجوی هلال ماه وجود دارد .


وی با اشاره به اینکه در این لحظه فاز و طول کمان ماه بالا و جدایی زاویه ماه از خورشید بیش از 15 درجه است، ادامه داد: پیش‌بینی ما این است با توجه به اینکه ارتفاع هلال از افق 10 درجه است، اگر افراد به‌ویژه در ارتفاعات و مناطقی که عاری از غبار و ذرات معلق در افق باشند، می‌توان انتظار داشت هلال رمضان 1439 را رؤیت کرد .


عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران اظهار کرد: وجود ابر و غبار می‌تواند برای مشاهده مستقیم ماه مزاحمت ایجاد کند و با توجه به اینکه هلال ماه در اولین روز خود بسیار ضعیف و ظریف دیده می‌شود، وجود ابر و غبار مشاهده‌ ماه را با مشکل مواجه می‌کند .


وی فاز ماه در لحظه رؤیت را تقریبا 2.02 درصد و طول کمان آن را 151 درجه ذکر کرد، گفت: اگر آسمان صاف و بدون غبار باشد و در صورتی که رصد کننده در محلی قرار گیرد که امکان رصد ماه وجود داشته باشد می‌توان هلال ماه را رصد کرد .


قمری‌نژاد خاطرنشان کرد: با این وجود بر همگان محرز است که فردا روز اول ماه رمضان است اما برای مشاهده ماه بهتر است افراد به خارج از شهر و در ارتفاع مناسب قرار گیرند و با توجه به محل قرارگیری ماه می‌توان اذعان داشت که در صورت مناسب بودن شرایط، هلال ماه با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده است.


انتهای پیام