• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-11114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

دخانیات شایع‌ترین عامل قابل پیشگیری مرگ در جهان است


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: دخانیات شایع‌ترین عامل قابل پیشگیری مرگ در جهان است.

 

محمدرضا صائينی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه دخانیات شایع‌ترین عامل قابل پیشگیری مرگ در جهان است، گفت: مصرف دخانیات تبعات ناگواری برای سلامت، اجتماع، محیط زیست و اقتصاد به همراه دارد و مانع بزرگی برای توسعه پایدار محسوب می‌شود. تاثیر مصرف دخانیات بر سلامت، فقر، آموزش و پرورش، رشد اقتصادی، محیط زیست و اقتصاد شناخته شده است.

 

وی ادامه داد: سالیانه بیش از هفت میلیون نفر به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که علت حدود 900 هزار نفر آن فقط در اثر مواجهه با دود دست دوم دخانیات است.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، گفت: استعمال دخانيات عامل بروز 90 درصد سرطان‌های ريه، 80 درصد برونشيت مزمن و 25 درصد بيماری‌‌های ريوی است. همچنین سل، تبخال، آنفولانزا و هپاتیت از جمله بیماری‌های منتقله ناشی از مصرف قلیان است.

 

صائينی با اشاره به اینکه بر اساس طرح بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال 95 حدود 10.1 درصد افراد بالای 18 سال مصرف کننده سیگار به‌صورت روزانه هستند، اظهار کرد: همچنین 14.13 درصد مصرف کننده دخانیات به صورت روزانه بوده که از این تعداد 25 درصد را مردان و 4 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

 

وی افزود: بر اساس این آمار همچنین در سال 95 حدود 10 درصد افراد بالای 18 سال استان مصرف‌کننده سیگار به صورت روزانه هستند و 13 درصد افراد بالای 18 سال مصرف‌کننده دخانیات به صورت روزانه بوده که از این مقدار حدود 24 درصد مردان و 2 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

 

این مسئول با اشاره به نکاتی در مورد پيشگيری از مصرف دخانيات، تصریح کرد: خانواده‌ها با انتخاب تفریحات مناسب و الگوهای رفتاری سالم می‌توانند آینده سالم فرزندان خود را تضمين کنند؛ برای این منظور باید برای حفاظت خود، خانواده و دیگران، منزل و وسيله نقليه خود را عاری از دخانيات کنيم. همچنین از مردم بخواهيم که در اطراف ما و دیگران، سيگار و هيچ‌گونه مواد دخانی (اعم از پيپ، قليان و ...) مصرف نكنند.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: از عدم مصرف هرگونه مواد دخانی در مهدکودک و یا مدرسه و یا محل نگهداری فرزندان‌مان مطمئن شویم و رستوران‌ها، مكان‌های تفریحی و اماکن عمومی را انتخاب کنيم که عاری از دخانيات باشد.

 

وی ادامه داد: اگر با فرد سيگاری زندگی می‌کنيم که مایل به ترک آن نيست، از او بخواهيم که خارج از فضای منزل سيگار مصرف کند. هر چند این کار، مشكل مواجهه با دود تحميلی را از بين نمی‌برد ولی خطر را به ميزان زیادی کاهش می‌دهد. همچنین الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشيم و هرگز برخلاف گفته خود عمل نكنيم.

 

این مسئول گفت: به صحبت‌های فرزندان خود گوش کنيم. با لبخند، تكان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظير «چقدر جالب» «من این را نمی‌دانستم» و ... آن‌ها را به گفتن بيشتر تشویق کنيم و با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصميم‌گيری و از بين بردن افسردگی و کم‌رویی فرزندان، آن‌ها را در برابر شرایط آسيب‌زا مقاوم سازیم.

 

صائينی یادآور شد: فرزندان خود را قبل از رسيدن به سنين بحرانی، نسبت به مضرات و عواقب ویران‌گر مصرف سيگار، آگاه کنيم. همچنین از چگونگی دوست‌یابی و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشيم. با والدین دوستان‌شان ارتباط برقرار کنيم و برای اوقات فراغت آنان برنامه‌ریزی کنيم. همواره آنان را به مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغيب و زمينه این امور را برای‌شان فراهم کنيم.


انتهای پیام