• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-6584-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

هشدار رئیس شورای ملی زیتون ایران:

تولید زیتون کاهش یافته؛ صنایع تبدیلی گوش به زنگ باشند


رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: طی امسال تولید زیتون نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش یافته است.


مهدی عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تولید زیتون در کشور حدود 40 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است و صنایع تبدیلی زیتون باید فرصت پیش‌آمده را مغتنم بشمارند؛ چراکه در صورت عدم استفاده از موقعیت پیش‌آمده، صنایع تبدیلی خانگی نقش واحدهای بزرگ را ایفا خواهند کرد و این موضوع طی سال‌های آتی واحدهای بزرگ را دچار چالش می‌کند.


وی با اشاره به این‌که در همه دنیا، راه‌اندازی شرکت‌های مشارکتی و مشاوره‌ای در مباحث کشاورزی مرسوم است، ادامه داد: کشورهای توسعه‌یافته، راهکار را در تأسیس شرکت‌های مشاوره‌ای مشارکتی دانسته و در این راستا اقدام می‌کنند. امروز نیز شاهد موفقیت این قبیل کشورها در حوزه زیتون هستیم؛ چراکه معتقدند فقط مؤسسات مردم‌نهاد می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند.


عباسی تصریح کرد: در برخی باغات از هر هکتار یک تن و در برخی نیز تا 10 تن محصول زیتون برداشت می‌شود. چنین شرایطی دو پیام دارد. یکی این‌که از‌ نظر شرایط آب و هوایی و جنس خاک، بهترین شرایط کشت زیتون در کشور فراهم است و حتی گاهی 30 تا ۳۵ تن زیتون از یک هکتار باغ برداشت می‌شود و دیگر این‌که متاسفانه هنوز در بحث تحقیقات و اجرا مکانیزم خوبی تعریف نشده است و همه باغات به تحقیقات و نتایج علمی دسترسی مناسبی ندارند.


رئیس شورای ملی زیتون ایران با تاکید بر این‌که باید مکانیزم دسترسی کشاورزان به اطلاعات و داده‌های علمی تقویت شود، خاطرنشان کرد: باید در این حوزه زیرساخت‌هایی توسط بخش خصوصی و دولتی ایجاد شود و در این میان، اعتماد به بخش خصوصی بسیار موثر است؛ چراکه دوره‌های بخش خصوصی با استقبال بیشتری برگزار می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که مشکلات باید با کمک بخش خصوصی حل شود. هر چند در زمینه این دوره‌ها همکاری تنگاتنگی بین شورا و سازمان جهاد کشاورزی وجود دارد.


انتهای پیام