• جمعه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-15114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

مسائل بهداشتی در ایام محرم رعایت شود


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: مسائل بهداشتی باید در ایام محرم رعایت شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان ضمن تسلیت ایام محرم، با اشاره به سالروز تاسیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گفت: مرکز فوریت‌های پزشکی به صورت سازمانی در وزارت بهداشت مدیریت می‌شود و دارای اهداف متعددی است که یکی از آن‌ها شماره 115 است که هم‌وطنان با تماس با اوژانس می‌توانند از خدمات آن بهره ببرند. همچنین از دیگر مسئولیت‌های این مرکز مشارکت در حوادث طبیعی در زمان زلزله است که در زلزله کرمانشاه هم نقش مهمی داشتند.

 

وی ادامه داد: در سطح استان افزایش مثبتی در حوزه فوریت‌های پزشکی داشته‌ایم که یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه افتتاح اورژانس هوایی بوده که موجب شده است بسیاری از مشکلات در زمینه ماموریت‌ها در زمان‌های نامساعد و مکان‌های صعب‌العبور برطرف شود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه 33 پایگاه به صورت جاده‌ای و 15 پایگاه دیگر به صورت شهری است، اظهار کرد: پارسال 37 پایگاه فوریت‌های پزشکی در این استان وجود داشت که با اقدامات انجام شده، این تعداد امسال به 48 پایگاه افزایش یافته است.

 

صائینی گفت: میانگین ماموریت‌های سال گذشته اورژانس زنجان در پایگاه‌های جاده‌ای و شهری به ترتیب 11 و 5 دقیقه بوده که در مقایسه با نرم کشوری وضعیت خوبی برقرار است.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: در طی فعالیت این دولت تجهیزات و مجموع آمبولانس‌های ناوگان فوریت‌ها افزایش یافت.

 

این مسئول با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در طی سال‌های پس از انقلاب، اظهار کرد: استان زنجان پیش از انقلاب تنها دو بیمارستان داشت که خدمات درمانی ناچیزی را به مردم می‌داد و طی آمار امید به زندگی مردم زیر 50 سال بوده است. امروز امید به زندگی در استان برای هر مرد 78.5 سال و برای هر زن بالغ بر 82 سال است که هم‌تراز با کشورهای پیشرفته جهان است. همچنین این وضعیت با نرم کشوری که 74 سال برای مردان و 77 سال برای زنان است، وضعیت بهتری است.

 

وی با اشاره به اینکه تعداد تخت‌های بیمارستانی از 1408 تخت به 1716 تخت افزایش یافته است، گفت: همچنین با افتتاح بیمارستان الغدیر ابهر بسیاری از مشکلات درمانی این شهرستان برطرف شده است.

 

این مسئول با توصیه به رعایت مسائل بهداشتی در ایام محرم افزود: در طی این ایام بازرس‌های بهداشتی از شرایط موجود و ذبح نذورات بازدید خواهند کرد اما بالاترین ناظران خود مردم هستند و باید در این زمینه کوشا باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: قربانی نیابتی باید در کشتارگاه‌های صنعتی انجام شود که مردم باید در این زمینه همکاری داشته باشند تا از بروز بیماری‌های خطرناکی نظیر تب کریمه کنگو جلوگیری به عمل آید. همچنین در توزیع نذورات نیز باید به نکات بهداشتی توجه داشت تا هیچ مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.


انتهای پیام